Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Açık Havada Spor Yaparken Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmeli

19 Kasım 2015 - 188 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Spor»Kıyafet Seçimi»Açık Havada Spor Yaparken Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmeli
Açık Havada Spor Yaparken Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmeli

Açık havada spor yapan kadınların tercih ettiği kıyafet ilk önce hava şartlarına uygun olmalıdır. Eğer çok soğuk havada kısa kollularla spor yapmaya çıkmışsanız soğuk yanığı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yine keza çok sıcak havada çok açık kıyafetler güneş yanığı durumuyla sonuçlanabilir. Teri emmediği için terle ıslak kalan bölgede sürtünme sonucu kızarıklıklar meydana gelebilir.

Seçtiğiniz kıyafet özellikle terleme bölgelerinde emici veya teri dışarı atıcı özellikte olmalıdır. Dikişler vücudunuza bası yapmamalıdır. Dolaşımı engelleyecek kadar sıkı olmamalıdır. Yaptığınız hareket sırasında örneğin hızlı yürüyorsanız, bacağınızı büyük adım atmanızı engelleyen bir kıyafetiniz varsa bu durum yürüyüş performansınızı düşüreceği gibi yürüyüş sırasında çalışması gereken kaslarınızı da engeller.

Seçtiğiniz kıyafet hava şartları ile birlikte sizin egzersiz kapasitenizi etkiler. Buna uygun doğru kıyafet giymek bu bakımdan önemlidir.

Açık havada spor yaparken açıkta kalan yüzeylerle havanın temas etmesi sonucu vücutta ani ısı değişiklikleri olmaktadır. O yüzden eğer soğuk havada spor yapıyorsanız, açıkta kalan yüzeyleri kapadığınızda, eldiven, şapka, bere gibi vücut ısınızı stabil olarak tutabilir belli bir aralıkta sabitleyebilirsiniz. Yine sıcakta  güneşten korunmak için gözlük, şapka gibi yardımcı materyaller kullanılabilir.

Hava şartlarına ve yapılacak sporun amacına uygun kıyafet seçmek önemlidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika