Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

28 Ekim 2015 - 107 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?
Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi, genellikle kişilerin akıllarına hamile miyim? sorusu getirirken başka sebeplerin de olabileceği hatta yaşantımızdan ve yaşananlardan kaynaklı sebeplerle gecikme yaşanabileceğine çok daha az ihtimal verilir. Fakat, bilinmesi gerekir ki, nasıl adet dönemlerinde ruhsal ve bedensel bir takım değişikliklerin etkisine maruz kalıyorsak ve bu bizi her yönden etkiler duruma geliyorsa eğer; adet gecikmesinin de etkileri regl döneminin etkileri kadar kuvvetlidir ve sebebi çoğunlukla yaşantımız ve o dönem içerisinde meydana gelen duygusal ve fiziksel olaylardır. Hamilelik ihtimali de elbetteki ihtimaler arasında olabilir ancak burada dikkate alacağımız asıl konu diğer sebepler olacaktır.

Kadınlarda adet görme durumları kaça ayrılıyor önce bununla başlayalım..

  • Sık Adet Görme : 15 – 20 günde bir
  • Seyrek Adet Görme : 35 gün+ (2 ile 3 ayda bir)
  • Adet dışı dönemlerde adet görme

Hal böyle olunca her kadında farklı seyreden bu günlerde kanama süresi 8 gün de olabiliyor, 3 günde.. Adet döneminin kısa sürmesi; kanamanın az olması görülen ilaç tedavisi, doğum kontrol hapları gibi çeşitli kimyasal ilaçların kullanılması etki edebiliyor.

PEKİ ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Adet düzensizliği, kadınlarda psikolojik olarak etkilendikleri her şeyden kaynaklı olabilir.. Kadınların bütün hormonal mekanizmasını yöneten beyinden başlar ve üzüntü, stres, iş yerinde uzun mesai(ağır ve stresli çalışma şartları, mevsimsel değişiklikler, uzun yolculuklar, uçakla gerçekleştirilen uzun yolculuklar, şehir değişikliği, ruhsal sorunlar, uyku düzensizliği, beslenme alışkanlıkları, menapoz, kullanılan ilaçlar, hastalık, bünye zayıflığı gibi pek çok yaşananlar adet düzeninizi etkiliyor. Bu duruma şu açıdan da yaklaşabilirsiniz. Sizi etkileyen bir olay yaşadığınızda kendinizi bitkin, halsiz veya tatsız hissedersiniz.. Psikolojik olarak çöküntü içindeyken, dikkat ettiğiniz taktirde sadece zihinsel yorgunluk ve huzursuzluk değil aynı zamanda bedeninizde de aynı dirençsizliği gözlemleyebilirsiniz. Sizin zihinel olarak etkilendiğiniz herhangi bir durum bedeninizi de etkiliyor.

BU PROBLEMİ NASIL ORTADAN KALDIRABİLİRSİNİZ?

Adet düzensizliğine maruz kalmak istemeyenlerin daha dingin bir yaşam tarzı tercih etmelerinde fayda var.. Bu yalnızca adet düzensizliği için değil birçok kişi için geçerlidir. Sakinliği, strese ve sinir bozukluğuna tercih etmek bedeninizi ve psikolojinizi olumlu yönde etkileyecektir. Bir soktora görünmekte fayda vardır. Yediklerinize dikkat etmeniz, uyku düzeniniz de bir o kadar önemlidir. Hijyene de önem vermeli, enfeksiyon kapmamak için daha dikkatli olmalısınız. 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla adet görüyorsanız bir doktorunuza görünün ve tavsiyelerimizden faydalanın. Sağlığınız ve siz önemlisiniz..

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika