...
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ağırlık Çalışarak Kanser Riskinden Kurtulun

04 Aralık 2015 - 272 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Vücut Geliştirme»Ağırlık Çalışarak Kanser Riskinden Kurtulun
Ağırlık Çalışarak Kanser Riskinden Kurtulun

Ağırlık çalışmanın sağlığa pek çok faydası olduğu malum. Ama son yapılan bir araştırma ağırlık çalışmanın kanseri engellemede önemli bir silah olduğunu gösteriyor.

İsveç’te bulunan Karolinksa Enstitüsü’ndeki bilim adamları 20 yıl boyunca yaşları 20 ve 82 arasında değişen 8677 kişiyi inceledi. Araştırmaya katılan gönüllüler belli aralıkla check-upa girdi ve tüm vücut değerleri sürekli ölçüldü.

20 yıl sonunda düzenli olarak ağırlık çalışan ve en yüksek kas gücüne sahip olanların kansere yakalanma riskinin %30-40 arası daha az olduğu saptandı.

Peki ağırlık çalışmak neden kanser riskini azaltıyor?

Birinci ve en önemli neden “insulin”. Ağırlık çalışmak insulin hassasiyetini arttırıyor ve vücutta bulunan insulin oranının azalmasını sağlıyor. Böylece hücrelere gerekli enerjinin gitmesi için daha az insulin yeterli oluyor.

Insulin, vücut dokuları için önemli bir büyüme hormonu ve hücrelere hızlıca çoğalmaları sinyalini yolluyor. Insulin anabolik bir hormon. Insulin kendi başına büyüme sinyali gönderebildiği gibi, büyümeyi hızlandıran başka hormonların da etkisini arttırabiliyor. Kanser hastalığı da hücrelerin kontrolsüzce büyümesi demek. Kanserin başlangıcında ve ilerlemesinde, hücrelerin büyümesini sağlayan, faktörler çok önemli. Birden çok araştırma vücudunda yüksek insuline sahip kişilerin kanser riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

İkinci neden, ağırlık çalışmak apoptozisi (programlanmış hücre ölümü) tetikliyor. Ve üçüncü neden ağırlık çalışmak kaslarınızı koruduğu için kilo alma ihtimalinizi azaltıyor. Ama şişman bireylerde bile ağırlık çalışmak kanser riskini azaltıyor.

Şunu önemle belirtmem gerekir ki ağırlık çalışmanın kanser koruyucu etkisini görmek için çok fazla çalışmanıza gerek yok. Haftada 2 gün, 1 set ve 8-12 tekrarlı bir program fazlasıyla yeterli.

Kuvvetli insanları öldürmek zayıflara göre daha zordur ve genel olarak daha kullanışlıdırlar.

(Mark Rippetoe)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika