Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 546 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Antrenman Sonrası Protein Tozu İçilir mi?

04 Eylül 2018 - 8 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Vücut Geliştirme»Supplementler»Antrenman Sonrası Protein Tozu İçilir mi?
Antrenman Sonrası Protein Tozu İçilir mi?

Öncelikle bu konuyu bilimsel yönleriyle ele almak gerekir. Antrenman sonrası whey proteinin önemini ve genel mantığını anabolik olarak yorumlayabiliriz. Antrenman sonrası protein tozu içmek maksimum kazanç almak isteyen sporcular için gayet makul bir faliyettir. Hafta da en az 3 antrenman yapan bir sporcu olarak, antrenmanlardaki kas geliştirmeye (büyümeye) bağlı olarak kasların yapılan antrenmana hızlı ve çabuk tepki verebilmesi için protein tozu kullanımının etkisi fazladır. Antrenman sonrası vücudun tepkimesi için proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Antrenman sonrası protein tozu alınmadığında aksine aç kalınması vücudun kas gelişimini durdurur. Örneğin antrenmandan 6 saat sonra protein alınması vücudun yani kasın da 6 saat sonra toparlanmasını sağlamaktadır.

Peş peşe antranman yapıldığı göz önünde bulundurulursa, vücudun toparlanması ve bir sonraki antrenmana hazır hale gelebilmesi için, maksimum protein sentezine ulaşmak ve toparlanmak, kastaki glikojen depolarını bir an önde doldurup vücudu antrenmana hazır hale getirmek gerekir.

Antrenman öncesi büyük bir öğün yenildiğinde, antrenman sonrasında proteine çok ihtiyaç duyulmayabilir. Yapılan araştırmalara göre hızlı sindirilen 20 gram proteinin yaklaşık 3 saat civarında protein sentezini maksimumda tuttuğu gösterilmiş. Bu miktar 20 gramın üzerine çıkıldığında çok bir fayda getirmediği gözlemlenmiştir.

Maksimum fayda sağlamak isteyen profesyonel sporcuların antrenman sonrasında kas gelişimini arttırabilmeleri için protein tozunun faydası yadsınamaz bir gerçektir.  Whey protein almak istemeyen sporcular da antrenman sonrası mutlaka protein içeren besinler almalı ve bir sonraki antrenmana kadar kasları dinlendirmeleri gerekmektedir. Protein olarak alınan besinlerden, 7-8 adet yumurta beyazı yaklaşık 1 ölçek whey proteine denk gelmektedir. Ete göre daha hızlı sindirilebilen tavuk eti, lor peynir vs. besinler protein olarak hızlı sindirilebilen besinler olarak tercih edilebilir. Protein sentezinin maksimuma çıkarılabilmesi için buna ihtiyaç duyulmaktadır. Unutulmamalıdır ki yağlı alınan besinlerin vücuttan atılması daha uzun sürer.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika