Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayak Sağlığı İçin Nasıl Ayakkabı Seçilmelidir?

28 Ekim 2015 - 92 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Ayak Sağlığı İçin Nasıl Ayakkabı Seçilmelidir?
Ayak Sağlığı İçin Nasıl Ayakkabı Seçilmelidir?

Ayak sağlığımızı kaybetmeden ayak sağlığının önemini iyice kavramalı ve ayakkabı seçiminde bilinçli davranarak ayak sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz..

Ayakkabı seçiminde her ayakkabı da dikkat edilmesi gereken bir takım özellikler yer almaktadır. Bunlar sırasıyla aşağıda yer aldığı gibidir..

 • Öncelikle ayakkabının topuk kısmını iki parmağımızla dışından sıkmaya çalıştığımızda ayakkabının topuk kısmının birbirine çok yaklaşmayacak şekilde sert olması gerektiğidir. İki parmağımızla kolaylıkla ezilmeyen ayakkabılar daha sağlıklıdır. Ayakkabının topuk kısmı yumuşak olmamalı, topuğumuzu sıkı bir şekilde kavramalıdır.
 • Ön kısmı geniş olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Yalnızca görünüşüne kapılarak ayakkabı seçimi yapmamalı ayak sağlığınızı düşünmelisiniz. Sivri burunlu ayakkabılar, parmaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir.
 • Ayak kavislerine destek verebilecek ayakkabı seçimi yapmalısınız.
 • Ortopedik ayakkabılar satın almayı tercih etmekle birlikte ayağınızın hava almasını engelleyici ayakkabılara gözlerinizi kapatın.. Ortopedik ayakkabılar, taşıyıcı noktaları desteklediği için vücudun rahat taşınmasını sağlar, omuriliğin duruşunu destekler, yürüyüşü rahatlatır ve yorulmanızı geciktirir.
 • Tercih edilen ayakkabılar, günlük yaşamınızda kullanımıza uygun, taban kısmı zeminden gelecek darbeleri engelleyecek kalınlıkta, ancak yürürken ayağımızın aldığı kıvrımları engellemeyecek esneklikte olmalıdır.
 • Ayakkabı, tam ortasından kolayca bükülmeme özelliğine sahip olmalıdır. Sağlıklı ayakkabı, burun kısmına yakın yerden, ayak yapısına uygun şekilde parmakların yürürken büküldüğü yerden kıvrılmalıdır.
 • Ayakkabının burun kısmı topuk kısmının tam tersi şekilde çok sert olmamalı ve parmakların rahat edebileceği seviyede olmalıdır. Burun kısmı parmaklara baskı yapmamalı ve bir parmak boşluk olmalıdır.
 • Ayakkabı, elimize alıp bükmeye çalıştığımızda kolaylıkla bükülmemelidir.
 • Düz topuklar yerine 2 cm. yükseklikte ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Ayakkabının çamaşır makinesinde ılık su ile yıkanabilir olması hijyen açısından avantajlı olacaktır. Yıkama sonrası normal bir oda sıcaklığında veya hafif serin bir yerde kurutulmaya bırakılması ve nemi kalmayacak şekilde kuruduktan sonra giyilmesi daha doğru olacaktır.
 • Ayakkabıları dinlendirerek giymenin de ayakkabının ömrü ve ayak sağlığı açısından önemi vardır. Aynı ayakkabıyı her gün yerine bir alternatifi ile değiştirerek giymek, hem koku hem ayakkabı ömrü hem de ayak sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bu önerilere uygun ayakkabı seçiminizi yaparak ayak sağlığınız için daha titiz davranacak ve olabilecek rahatsızlıklara karşı önleminizi almış olacaksınız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika