Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

B12 Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açıyor?

28 Ekim 2015 - 289 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»B12 Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açıyor?
B12 Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açıyor?

B12 vitamin eksikliği vücudunuzda ciddi tahribatlara yol açabilmektedir. B12’nin vücudunuzda azalması sonucu görülebilecek ciddi belirtileri söz konusudur. Bunlardan bir tanesi kan hücrelerinin azalması ile beraberinde anemi hastalığının görülmesidir. Genellikle alkol tüketimi yoğun, beslenme alışkanlıkları dengeli olmayan kişilerde sıkça rastlanır. Beraberinde hızla artan kansızlık vücut dengesini bozar. Cilt rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Kansızlığa bağlı olarak görülebilecek tüm rahatsızlıklar baş göstermeye başlayacaktır.

strawberry-smoothie-image24336091-300x204Yorgunluk, sağlıksız kilo kaybı, baş ve mide ağrıları, korku, tedirginlik, sinirsel problemler B12 vitamini eksikliğine bağlı görülebilecek rahatsızlıklar arasındadır.  Bu rahatsızlığın karakteristik belirtileri olarak dil ağrısı çekmekte mümkündür.Ancak bu belirtiler yalnızca B12 vitamini eksikliğinden görülmeye bileceğinden bir doktor muayenesinden geçmeniz tavsiye olunur. Fakat bu belirtilere sahipseniz B12 vitamin eksikliğinden şüphelenmeniz yerinde olacaktır. Dolayısıyla beslenmenize dikkat etmeli, alkol ürünlerini tüketmede aşırıya kaçmamalı ve bu eksikliği B12 takviyesiyle geçirmeniz gerekmektedir.

B12 vitamin eksikliği görülebilecek kişilere şöyle bir göz attığımızda yukarıda saymış olduklarımız dışında sporcularda, bedensel yorgunluğa sebep olan işlerde çalışanlarda, doğum kontrol hapı kullananlarda, yaşlılarda görülebildiğini söylemek mümkündür.

Unutkanlık ve depresyona yol açan bu rahatsızlığın önlemini kısa sürede almanız yaşam kalitenizi güçlendirmek adına oldukça önem taşımaktadır. Zira, hükmedemediğiniz bir bedende yaşamak zor olacaktır. Br doktora başvurmalı, vitamin almalı, sağlığına zarar veren besinlerden uzak durmalısınız. Yediklerinize, vitamin almaya özen gösterdiğiniz, doktorunuzun sözüne kulak verdiğiniz taktirde sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Rahatsızlıkları önemsemeli ve ilerlemeden çözüme kavuştur malısınız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika