Bacak Kaslarını Geliştirmek İçin Yapılan Egzersizler

Fitness - 20 Kasım 2015 17:07 A A

Vücut geliştirme çalışmalarında bacak antrenmanı çok önemlidir. Şöyle bir kanı vardır. İnsanlar genelde hep üst tarafı çalışırlar ve bunun sonucunda bel kasları ve karın kasları çok kuvvetsiz olur. Sadece karın kasları çalışarak karın kaslarını geliştiremezsiniz. Bacak antrenmanı yaparak da karın kaslarının çalışmasına etki edebilirsiniz. Ayrıca bel ve sırt kaslarınızı da bacak antrenmanları ile kuvvetlendirebilirsiniz. Yani vücudun genelini kuvvetlendirebilmeniz için bacak antrenmanına kesinlikle ihtiyaç duymaktayız.

Bacak antrenmanı yaparken squatlarla başlayabilirsiniz. Squatın çok fazla formasyonları vardır. Çok farklı açılarda çalışabilirsiniz. Bu kalçaya daha fazla biner. Quadriceps yani bacağın üst ön tarafına daha fazla binen hareketler vardır. Bu hareketlerin çalışılması gerekir.

Bundan sonra kesinlikle adım atar gibi sağ sol farklı çalıştıracak şekilde lunch, step up hareketleri yapılması gereklidir. Aynı zamanda serbest ağırlıklarla çalıştığımız gibi makinalarla da leg extencion makinası, leg curl makinasını çalıştırıp bacağın üst ve arka kısmını tekrar güzel çalıştırabiliriz. Kesinlikle önemli olan husus deadlift hareketini çok doğru yapmaktır. Deadlift hareketi hem sizin bacağınızın arkasındaki kasları geliştirir, hem bel, hem kalça kaslarınızı çok daha iyi geliştirir.

Kalça için farklı özel egzersizleri siz de yavaş yavaş oluşturabilirsiniz. Herşey yavaş yavaş kendinizi geliştirmekle alakalıdır. Bacak antrenmanı çok detaylı bir antrenmandır. Çok dikkatli yapılması gerekir. Çünkü sakatlığa çok açık bir antrenmandır. Eğer ki sırtınızda boynunuzda bir sıkıntınız varsa o zaman bacak antrenmanı yaparken  ağırlıkları elinize dambıllarla alıp çalışabilirsiniz. Bu da gayet fonksiyonel ve iyi bir antrenman olabilir.

Eklem sağlığı için çok yüksek kilolarda squatlar yapılmamalı, makinelerde çok yüksek kilolara çıkılmamalıdır. Çünkü eklem sağlığı sizin için çok önemlidir ve hayatınız boyunca kullanacağınız eklemi 1-2 sene içinde çok hırpalamamanız gerekiyor. Mikro travma almayın çünkü bu küçük küçük travmaları siz hissetmeyebilirsiniz ama ileride çok ciddi bir travma olarak size geri dönebilir.

Bu haber 904 kez okundu.
Fitness - 17:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.