Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayanlarda Vajinit Tehlikesi ve Kurtulma Yolları

27 Ekim 2015 - 84 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Bayanlarda Vajinit Tehlikesi ve Kurtulma Yolları
Bayanlarda Vajinit Tehlikesi ve Kurtulma Yolları

Vajinit, kadınların jinekologlara başvurma sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bazı durumlar da eşler de tedaviye dahil edilebiliyor. Alınan kültürlerle klinik bulgularla tanı konuluyor. Vajinit, sıkça görülen bir problem olabiliyor. Şimdi, Vajinit nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir bu soruların cevabını açıklayalım..

Vajinit nedir?

Vajinit, vajinal enfeksiyon olarak da adlandırılabilir. Genel olarak bakteri ve mantar sebebiyle oluşur. Bir vajina iltihabıdır. Genellikle de üreme çağında olan bireyler de daha sık görülebilir. Alerjik, mikrobik ve hormon dengesizliklerine bağlı olarak görülebilir.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Yeşilimsi ve sarı renkte çokça akıntı görülebilir. Renksiz ve kokusuz akıntı ile karıştırılmamalıdır. Genellikle kokulu bir akıntıdır.

Kaşınma ve o bölgede yanma görülebilir. Kişiyi oldukça rahatsız eder.

Beyaz parçalı akıntılara da sebep olabilir.

Vajinada kızarıklık görülebilir.

Bazı vajinitler, tedavi edilmediği taktirde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Vajinit Sebepleri Nelerdir?

Çeşitli mikroorganizmalarla yaşanabileceği gibi alerjik nedenler veya derinin bazı enfeksiyon dışı iltihaplar sonucu da olabilir. Antibiyotik kullanımı da etken olabilmektedir. Vajinanın doğal yapısında bulunan laktobasiller mantarların çoğalmasını engeller. Antibiyotik kullanımı sonrasında bu laktobasiller ölebilir ve vajina bu doğal savunmadan mahrum kalabilir. Bu durumda vajinite sebep olabilir. Aynı zamanda iç çamaşırlarının durumu da vajinitte önemli bir paya sahip..Pamuklu olmayan iç çamaşırları giymek, uzun süre ıslak giysilerle beklemek de kadında vajinite yakalanma açısından bir risk oluşturuyor.

Vajinit Tedavisi

Teşhisi kadar tedavisi de kolaydır. Burada önemli olan vajinit’e sebep olan bulguları keşfetmek ve vajinite sebep olan etkileri doğru bir şekilde tespit edebilmektir. Sebebi bir enfeksiyon mu yoksa enfeksiyon dışı nedenler mi? araştırılmalıdır. Sebebine göre, uygun bir ilaç tedavisi ile  bu problemden kurtulunabilir. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu sonucuna varılırsa eğer bayanla birlikte eşin de tedaviye alınması gereeklidir. Gebelikte yaşanan bir vajinit’te bebeğe zarar vermeyecek bir tedavi kullanılacaktır.

Vajinal enfeksiyonlar tekrar edebilir ancak; burada önemli olan vajinit tedavi edildikten sonra mı tekrar ediyor yoksa hiç tedavi edilmeden mi tekrarı gerçekleşiyor.. Bazı durumlarda daha yoğun bir ilaç kullanımı gerekebilir. Ağır, yoğun bir ilaç tedavisi yerine bulgularla karşılaşıldığında bir jinekolog’a danışılarak kolay bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika