Bel Fıtığı Ağrılarına İyi Gelecek Egzersizler

Pilates - 15 Eylül 2015 18:45 A A

Öncelikle biraz bel fıtığından, sebeplerinden bahsetmek gerekiyor. Sebepleri ortaya koyduğumuzda iyi sonuçlara ulaşmak kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple öncelikle bel fıtığı hakkında kısa bilgi verecek, sonrasında bel fıtığı sebeple yaşanan ağrılara son verecek egzersizlerden bahsedeceğiz..

Bel fıtığı, bel omurlarının arasında bulunan sinir sıkışmasından kaynaklanan kalça bölgesinde ve ayaklarda karıncalanma ve ağrı hissiyle oluşan bir rahatsızlıktır.

Bel fıtığının önüne geçebilmek için bel kaslarınızı çok iyi bir şekilde kuvvetlendirmelisiniz. Bel kaslarının özelliği sebebiyle bel kasları çok çabuk zayıflayan ve çok çabuk kuvvetlenen kas gruplarıdır. Ve bu sebepledir ki kaslarınızı her daim kuvvetli tutmanız gerekmektedir.

Şimdi şiddetli ağrılarınızı dindirecek hem de spor yapmanızı sağlayacak egzersizleri yapılış şekilleriyle birlikte siz değerli okuyucularımıza sunalım..

vucut-gelistirme-calisirken-fitik-Backaches1

Egzersizlere başlamadan önce ufak ısınma egzersizlerini uygulamanız hem sağlıklı bir egzersiz süresi geçirmenizi sağlayacak hem de kaslarınızın ısınarak zedelenme veya sakatlanma riskini en aza indirgeyecektir.

İlk olarak köprü egzersizi ile başlayabiliriz. Bel dengenizi koruyarak mat üzerindeki yerinizi alın. Resimden de anlaşılacağı üzere kalçamızı omurlarımız düz kalacak şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz. Burada önemli olan omurlarınızı yavaş yavaş ve teker teker açarak kalçanız ve beliniz sıkı bir şekilde nefes aalrak kendinizi yukarı ittirmenizdir. Burada bir kaç saniye kaldıktan sonra bu kez nefes vererek omurları teker teker kapatın ve eski pozisyonunuzu alın.. Bel kaslarını kuvvetlendiren bu egzersiz aynı zamanda kalça sıkılaşmasına da yardımcı oluyor.

vucut-gelistirme-calisirken-fitik-mart-2013-ayin-egzersizi-resim-1

Sıra diğer bir egzersize geçelim.. Yalnız öncelikle teker teker iki bacağımızı da bu egzersize alıştıralım..

Mat üzerinde dümdüz sırt üstü uzandığınızda bacaklarınızı uzatın ve serbest bırakın. Şimdi bir bacağınızı iki elinizle birlikte kendinize doğru çekin ve bir iki kez ufak çekişlerle esnetin. Ayın egzersizi bu kez iki elinizin yardımıyla diğer bacak için uygulayın.

Şimdi rahatlıkla hedeflenen pozisyona geçebiliriz. Şimdi iki elinizle birlikte bacaklarınızı dizlerinizden kendinize doğru iyice çekin. Egzersizi sırt kamburunuzun üzerinde gerçekleştirdiğinizden emin olun..

vucut-gelistirme-calisirken-fitik-besik-eg

Şimdi bu egzersiz sonrasında biraz da yüz üstü çalışalım ve swimming egzersizine geçelim. Sitemizde dha önce yayınlamış olduğumuz swimming egzersizini okuyarak egzersizin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sırt kaslarınızı oldukça güçlendirecek bu egzersiz siziağrılarınızdan kurtarmaya yardımcı olacak.. Egzersizi gerçekleştirirken bel kaslarınıza odaklanmayı ve egzersizi kontrollü bir şekilde gerçekleştirmeyi asla ihmal etmeyin..

vucut-gelistirme-calisirken-fitik-swimming

Şimdi biraz esneyelim ve daha fazla rahatladığımızı hissedelim. Sıradaki egzersize bayılacaksınız.. Kedi duruşu olarak da tabir edilebilir. Mat üzerinde emekleme pozisyonu alın. Dizleriniz ve elleriniz üzerindesiniz ve omurganız dümdüz.. Şimdi yavaşça nefes aalrak başınızı kendinize ve öne doğru eğin.. Kaburganızı yukarı doğru itin.. Nefes vererek başınızı kaldırın ve karşıya bakın.. artık sırtınız düz ve esniyorsunuz.. 3 kez tekrar ettikten sonra ellerimizi uzatarak bel strechi yapalım ve nefes alalım. Nefes verirken yavaşça omurlarınızı teker teker kapatarak doğrulalım.

vucut-gelistirme-calisirken-fitik-cat_culm_kedi_durusu

Ufak bir tüyo: Bel fıtığını zorlayan en önemli kaslardan bir tanesi de kasık bölgelerindeki kaslardır. Eğer kasık bölgelerinizi çalıştırmaya özen gösterirseniz, ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.. Yalnız, tüm egzersizlerde geçerli olan bir uyarı daha.. ağrılarınız geçtiği taktirde egzersizlere devam etmeyi bırakmamalısınız.. Düzenli ve sürekli olarak yapılan egzersizin etkisi uzun ömürlüdür. Fakat kısa süreli yalnızcs bir defaya mahsus yapacak egzersizler yalnızca günü kurtarmanızı sağlayacaktır.. Yüz üstü yapılan egzersizlerde zorlanacağınızı düşünüyor iseniz belinizin altını yumuşak bir yastık ile destekleyebilirsiniz..

Yukarıda bahsedilen egzersizleri 10 kez 3’er set tekrar edin.

Şimdi son egzersizimize geçiyoruz. Mat üzerinde yüz üstü pozisyonunuzu alın ve iki elinizden de destek alarak vücudunuzu yukarı doğru kaldırın. Beliniz çökecek şekilde elleriniz üzerinde durun ve başınızı geriye doğru verin.. Egzersizi aşağıdaki resimde de görebilirsiniz. Yalnız belinizin bu egzersizde zorlanacağını düşünüyorsanız elleriniz değil dirseklerinizin üzerinde de durabilirsiniz. Bu pozisyonda 10 saniye kadar bekleyin. Egzersizi 3 defa tekrarlayın.

A female fitness instructor demonstrates a yoga position

Bahsedilen egzersizler, tavsiye niteliğinde olup bel fıtığınız için önem taşıyan ve ağrılarınızı azaltacak egzersizlerdir. Doktorunuza da muhakak danışmayı ihmal etmeyin. Egzersizleri, kontrollü bir şekilde gerçekleştirin. Ve herhangi bir zorluk yaşadığınızda ara vermeyi ihmal etmeyin.

Bu haber 861 kez okundu.
Pilates - 18:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.