...
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilinçli Kardiyo Egzersizleri İçin Kalp Vurum Sayısı ve Hesaplamaları

10 Eylül 2015 - 739 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Kardiyo»Bilinçli Kardiyo Egzersizleri İçin Kalp Vurum Sayısı ve Hesaplamaları
Bilinçli Kardiyo Egzersizleri İçin Kalp Vurum Sayısı ve Hesaplamaları

Hedef kalp atım sayısı hesaplamaları size bu egzersizi yaparken yol gösteren bir rehber olabilir. Ancak bu hesap %100 gerçek anlamda örtüşmeyebilir. Örneğin sizin için yapılan maksimum kalp atım sayısı hesaplaması sonucu %60 yoğunluktaolması gereken kalp atım sayınız 120 bpm (1 dk’da kalp atım sayısı) olarak hesaplanabilir.

Ancak siz bu sayıya ulaştığınızda hiç terlememişseniz, biraz daha performansı artırıp hızlanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Biraz vücudunuzun sesini dinlediğiniz zaman doğru şiddette egzersiz yapmayı öğrenmiş olacaksınız. İlerleyen bölümlerde algılanan zorluk derecesi (AZD)tanımlamasında vücudunuzun sesini dinleyerek hangi egzersiz şiddetinde çalışmanız gerektiğini otomatikman ayarlayabileceksiniz.

Yaptığınız egzersiz şiddetini ayarlayabilmek veya bir hedefe yönelik egzersiz yapabilmek için öncelikle maksimum kalp atım sayısı hesaplamalarını ve AZD tanımlamalarını öğrenmek gerekmektedir.

Kardiyo egzersizlerinde, hedef kalp vurum sayısı (HKVS) egzersiz esnasında bize yol gösteren bir kılavuzdur. Egzersiz şiddetini ayarlayabilmek veya bir hedefe yönelik egzersiz yapabilmek için öncelikle maksimum kalp vurum sayısı (Max.KVS)hesaplama yöntemlerini ve algılanan zorluk derecesi (AZD) tanımlamalarını öğrenmek gerekir.

Öncelikle bu ifadelerin ne anlama geldiklerini bir bir ifade edelim:

Maksimum Kalp Vurum Sayısı (Max.KVS), kalbinizi 1 dakika içerisinde yapabileceği en fazla vurum sayısıdır. Bu sayı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Genellikle “220-yaş= Maksimum Kalp Vurum Sayısı” formülü ile hesaplanır.

Hedef Kalp Vurum Sayısı (HKVS), ise egzersiz esnasında hedeflenen yani ulaşılması gereken kalp vurum sayısıdır. Bulduğumuz Max. KVS ile hedeflediğimiz egzersiz yoğunluğuna göre farklı formüller uygulayarak egzersiz esnasında kullanılması gereken nabız aralığı hesaplanabilir.

En basit formül ile bir örnek yapalım:

25 yaşındaki bir kişinin Maksimum Kalp Vurum Sayısı (Max. KVS) = 220-25= 195 bpm

195 x %60 (Egzersiz Şiddeti) = 117 bpm (Hedef Kalp Vurum Sayısının alt sınırı)

195 x %70 (Egzersiz Şiddeti) = 136,5 bpm (Hedef Kalp Vurum Sayısının üst sınırı)

Bir kişinin %60 ila %70 egzersiz şiddetinde yağ yakımına yönelik kardiyo çalışması yapabilmesi için egzersiz esnasında kullanması gereken nabız aralığı yani Hedef Kalp Vurum Sayısı (HKVS) 117 – 136,5 bpm aralığındadır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika