20° Sağanak
  • EURO 6.46
  • DOLAR 5.61

Bu Adımlarla Sindiriminizi Hızlandırın!

Beslenme - 6 Ekim 2015 12:14 A A

Sindirim sürecini ve kalitesini yükseltmek sizin elinizde. Adım adım yapılması gerekenlere dikkat edip uyguladığınızda sindirim problemi sizin için dert olmaktan çıkabilir. Fakat bir kaç gün uygulamak değil alışkanlık haline getirmekte oldukça önem taşıyor. Bu sebeple aşağıdaki adımlara dikkat edin ve sindirim sürecinin kolaylığını, zorluğunu farkedin.

1. ADIM

Yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin. Gıdaları iyice çiğneyip yuttuğunuz zaman, vücudunuz onu işlemek için çok çalışmak zorunda kalmayacaktır. Büyük öğünler yerine ufak öğün az fakat sık beslenin. gün içerisinde öğün sayısını arttırıp, öğün miktarını minimalize ederseniz; vücut daha az yorulacak ve daha kolay sindirim gerçekleşebilecektir.

2. ADIM

Aşırı stres altında yemek yemekten kaçının. Yemeğinizi sakin bir ortamda yemeyi tercih edin. Stres altında çok miktarda yemek tüketmemeye dikkat edin. Dinlenmek için bir ol arayın, aperatiflerle geçiştirin. Stres altında iken; vücut tarafından üretilen adrenalin, kan akışı hızı kas ve bağırsaklar ruh halinizden etkilecektir. Bu durum sindiriminize de yansıyacaktır.

3. ADIM

Doğal gıdalar tüketmeye özen gösterin. Hazmı sindirimi zor gıdalardan kaçının ve daha hafif, sindirimi kolay besinler tüketin.

4. ADIM

Yemekten sonra 1 saat içerisinde yürüyüşe çıkın. Yürüyüş sindirimi hızlandırabilir. Çok fazla enerji harcamanız veya koşmanız gerekl değil.. Yalnızca hafif yürüyüşler tercih edebilirsiniz.. Kısa mesafeler bile işinize yarayacaktır.

5. ADIM

Bol sıvı tüketiniz. hafif ve sulu gıdalar sindirimi hızlandırır. Sadece katı besinler tüketmek yerine katı besinleri sıvılaştırmakta bir çözümdür. Sindirime yardımcı olması açısından su ve yeşil çay tüketmek doğru bir seçim olacaktır.

Bu haber 238 kez okundu.
Beslenme - 12:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.