Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul12°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karatay Diyeti Nedir?

14 Eylül 2015 - 786 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Beslenme»Diyet»Karatay Diyeti Nedir?
Karatay Diyeti Nedir?

Gün içerisinde tüketilen besinler ile vücudumuza protein, yağ, karbonhidrat, vitamin gibi bazı besin öğelerini alırız. Karatay diyetinin temeli bu besin öğelerinden en çok proteine ağırlık vererek yapılan bir diyettir. Özellikle vücutta enerji harcamasına bakıldığında bu 3 şekilde meydana gelmektedir.

Bunlardan bir tanesi kişiye özgü olan bazal metabolizmasıdır. İkincisi gün içerisinde yapılan fiziksel aktivitelerdir. Üçüncüsü ise termojenik etki denilen tüketilen bir besinin vücutta yakılması ile açığa çıkan enerji yani vücudun yakmış olduğu termojenik enerjidir.

Özellikle proteinli besinlerinde termojenik etkisi daha yüksektir. Karatay diyetinin temeli de buna dayanmaktadır. Bu proteinle vücudun yakmış olduğu enerjinin daha yüksek olmasına sebep olmaktadır.

Burada vücut fazla enerji harcaması nedeniyle de daha hızlı bir kilo verme söz konusudur.

Yaz aylarında ve öncesinde hızlı kilo vermek isteyen bireyler için uygun bir diyet gibi görünse de Karatay diyetinin sürekliliği ve devamlılığı bu açıdan yoktur. Ayrıca sürekli uygulanması da uzun vadeli bakıldığında kalp kolesterol gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bunlara ek olarak saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk gibi durumlar da gözlenebilir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

canan-karatay-diyeti-nedir-nasil-uygulanir

Karatay diyetinde ortalama iki üç ara öğün bir ise ara öğün yapılmaktadır. Bu ara öğün isteğe bağlı olarak değişmekle birlikte öğle yemeği ile akşam yemeği arasında yapılmaktadır. Uzun çalışma saatleri olan bireylerin öğle yemeğini saat 12 de yiyen, akşam yemeğini saat 20:0’da yemek zorunda kalan bireyler için tek ara öğün çok yeteli değildir.

Bunlara ek olarak Karatay diyetinin temelinde protein olmakla birlikte bu protein çeşitleri hayvansal ve bitkisel kaynaklı olarak ayrılmaktadır. Et, tavuk, balık grubu, yumurta, peynir grubunun sık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bitkisel kaynaklı protein olarak ise kuru baklagiller grubu (fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi) besinler önerilmektedir.

220ASPQB950-443

Karatay diyetinin yine temelinde saat düzeni çok önemlidir. Özellikle akşam saat 19:00’dan sonra herhangi bir besinin tüketilmemesi üzerine vurgulanmıştır. Gün içerisinde hareket etme, minimum 20 dk süreli yürüyüşler yapabilmek önemlidir. Su her diyette olduğu gibi Karatay diyetinin de temelinde bulunmaktadır ve günde iki ila iki buçuk litre su içilmesi önerilmektedir. Bütün diyetlerde olduğu gibi Karatay diyetinde de uyku düzeni de çok önemlidir. Yapılan diyetin verimliliğini belirleyen en çok şey bir gece önceki uykudur. Aşırı kilo verme aslında metabolizmayı yoran bir durum değildir. Çünkü kişinin vermesi gereken bir kilo vardır. Bu kiloyu vermek aşırı yormak anlamında değil ama bu kilonun hızlı verilmesi metabolizmayı yorar ve vücudu yaşlandırır. Karatay diyetinin temeli de bu yapı taşları üzerine dayanmaktadır.

sutuketmek-diyet

Karatay Diyeti ile Hızlı Kilo Vermek

Karatay diyeti hızlı kilo verdiren bir diyettir. Çünkü temeli besinlerin termojenik etkisini kullanmaktır. Vücuda alınan besinlerin vücutta yakılması için kullanılan enerjidir. Proteinli besinler kullanılırken ve sindirilirken vücut daha fazla enerji harcar. Bizim için asıl önemli olan ve kilo verme hızını belirleyen en önemli etmen aslında en önemlisi vücudun kişinin diyete başladığı kilo ağırlığıdır. Örneğin 100 kilo üstü bir birey ile 60-70 kilo arasında bir bireyin 1 ay içerisinde vereceği kilo kesinlikle birbirinden farklıdır. Burada 100 kilo bir birey için hedef kilo aylık 4-6 kg iken, 60-70 kilo bir birey için hedef kilo 2-4 kg’dır. Bizim için asıl önemli olan kilo verme değil, verilen kilonun kalıcılığıdır.

Kilo kişiye göre baz alındığında aylık ortalama 2-6 kg arasında kilo vermek en kalıcı olan ve sağlıklı olan durumdur. Karatay diyet listesinde ise bu durum biraz daha hızlı olabilmektedir. Hızlı kilo vermek aynı zamanda metabolizmayı da yorar vücudun daha çabuk yaşlanmasına neden olabilir. Ayrıca kalp rahatsızlığı olan, kolesterol sıkıntısı olan, kan yağları seviyesi yüksek olan kişilerde bu diyetin uygulanması çok önerilen bir durum değildir. Bunlara ek olarak saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk, kronik baş ağrısı gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Karatay Diyetinin Öğünleri

Karatay diyetinin sabah kahvaltısı sabah 08:00 ile 09:00 arasındadır. Özellikle yumurta, menemen, omlet besinleri kesinlikle bulunmalıdır. Buna ek olarak bir avuç içi kadar peynir, 10-15 adet zeytin, yeşiliklerlerin (maydanoz, dere otu, nane gibi) bulunulması önerilmektedir. Karatay diyetinin temelinde ekmek olmadığı için ekmek yerine daha çok kuruyemiş, ceviz, fındık, badem gibi besinler tüketilebilir.

220ASPQB950-443

Karatay diyetinde öğle yemeği saat 12:00 ile 13.00 arasında tüketilmelidir. Burada et grubu besinlerin, kırmızı et, doğal ortamda yetişmiş tavuk veya palamut, uskumru, somon gibi omega3 açısından daha yağlı balıkların tüketilmesi önerilmektedir. 1 tabak etli sebze yemeği yenilebilir. 1 tabak kuru baklagil yemeği olabilir. Bunların yanına 1 kase ev yoğurdu önerilmektedir.  Yine ekmek olmadığı için kuruyemiş de ara öğünlerde destek olarak tüketilebilmektedir.

Karatay diyetinde öğle yemeği ile akşam yemeği arasında ihtiyaç durumunda tek bir ara öğün bulunmaktadır. Ara öğünde de yine fındık, badem, ceviz, yer fıstığı, fıstık gibi kuruyemişler, bir çay bardağının yarısı kadar tüketilmesi önerilmektedir. Yahut bir kase ev yoğurdu veya mevsimine uygun meyve tüketilebilir.

karatay-diyeti-meyve-yogurt

Karatay diyetinde akşam yemeği saat 19:00’dan sonra tüketilmemelidir. Diyette suyun ihmal edilmemesi de önerilmektedir. Genel anlamda Karatay diyetinin temeli bu besinler üzerine kurulmaktadır.

Karatay Diyetinde Kaçınılması Gereken Besinler

Özellikle ekmek tüketilmemesi gereken bir besin olarak düşünülmekle birlikte bunun yerine daha çok kuruyemiş tercih edilmesi belirtilmiştir. Özellikle beyaz un, şeker, tuz gibi gıdalardan uzak durulması gerektiği de belirtilmiştir. Burada ekmek konusuna parantez açacak olursak, Türkiye’nin bir ekmek gerçeği bulunmaktadır ve yapılan son araştırmalarda da görünen şudur ki, kişilerin günlük enerji ihtiyacının %44’ü ekmekten gelmektedir. Bu nedenle de Karatay diyetinde ekmek tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca pilav, makarna, mantı gibi gıdalar da bu diyetten çıkarılmıştır.

fast-food-gida-tuketiminin-zararlari-560x232

Karatay diyetinde içeceklere ayrı bir parantez açacak olursak kan şekerini hızlı yükselten besinler karın bölgesinde yağlanmaya yol açmaktadır. Bu diyette meyve suları, meşrubatlar, asitli içecekler kan şekerini hızlı yükselttiği ve karın bölgesinde yağlanmayı tetiklediği için, özellikle yağ depolayan insülin hormonu salgılanmasını tetiklediği için de diyette bulunmamaktadır.

Karatay Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hızlı kilo vermeyi amaçlayan diyetlerin temelinde protein bulunmaktadır. Özellikle bol proteinli besinlerin tüketilmesi, vücutta bu besinlerin sindiriminde kullanılan enerjinin daha fazla olmasını sağlar. Protein ağırlıklı diyetlerin temelinde de yumurta, peynir çeşitleri, et, tavuk, balık grubu, süt yoğurt grubu, fazlalıkla ve sıklıkla tüketilmektedir. Bunlara ek olarak bitkisel kaynaklı protein olan kuru fasulye , nohut, mercimek, barbunya gibi gıdalar da fazlasıyla tercih edilmelidir. Balık çeşidi olarak bakıldığında yağlı olan omega 3 içeriği yüksek olan balıkların daha çok tercihi önerilmektedir. Sebze ve meyvelerin mevsimine uygun taze olarak tüketilmesi ön planda tutulmaktadır. Ayrıca fındık, badem, ceviz ve fıstık gibi kuruyemişlerinde bu diyeti içeriğinde bulunması gerekmektedir.

karatay-diyeti-kuruyemis

Karatay Diyetinde Verilen Kiloları Korumak

Karatay Diyeti Protein içeriği yüksek bir diyet olması nedeniyle özellikle diyetin sonuna gelindiğinde proteinin bir anda diyetten çıkarılması veya miktarının bir anda düşürülmesi veya karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi bir anda önerilebilen bir durum değildir. Bu şekilde verilen kilo çok çabuk bir şekilde geri alınabilir. Proteini burada basamak basamak düşürmek, bitkisel kaynaklı proteinleri biraz daha diyete ek olarak ekleyebilmek önemlidir. Buna ek olarak yürüyüş sıklığını ve süresini artırmak, öğün saatlerine dikkat etmek, vücut metabolizma dengesini korumak gerekmektedir. Ek olarak su özellikle lenf kanalını temizlemesiyle ve vücuttaki yağ gidişatına destek olması sebebiyle suyun kesinlikle bırakılmaması ve diyet sonrasında da bir yaşam düzeni içerisine adapte edilmesi gerekmektedir.

Özetle, Karatay diyeti, daha çok bir diyet listesinden ziyade bireylere mantıklı ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmayı hedeflemekte ve bu sayede vücudumuzun gereği olan gıdaların alınmasını sağlamaktadır.  Karatay diyetinde başta ekmek olmak üzere karbonhidrat içeren gıdalara asla yer verilmiyor. Ekmek yerine daha sağlıklı besinlerin tüketilerek kişiyi yormadan kilo vermesi hedefleniyor.

Karatay diyetine göre bir haftalık örnek mönüde bulunabilecek gıdalar ve yemek saatleri şöyle planlanabilir:

Karatay Diyeti 1. Gün Diyet Listesi

Karatay diyetinin ilk gününde ekmekten uzak güzel ve zengin bir kahvaltı bizi bekliyor. Tok tutacak iki adet yumurta, peynir, zeytin, şekersiz çay ve ceviz. Bu kahvaltı bizi diğer öğüne kadar oldukça tok tutacak. Öğlen protein, bol salata ve ayran, gerekirse ara öğün alınmalı. Akşam ise balık (omega3) ve yeşil salata…

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  İki adet yumurta (Suda haşlanarak rafadan ya da kayısı kıvamında hazırlanmış. (Tereyağında peynirli omlet de yapılabilir.)
–  8-10 adet tuzu alınmış yeşil ya da siyah zeytin.
–  Bir avuç içi kadar beyaz peynir,
–  4-5 adet gün kurusu kayısı,
–  Şekersiz bitki çayı, su ya da meyve çayı,
–  Bir (ince belli) çay bardağı Ceviz (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Öğle yemeği (13.00-14.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir avuç içi kadar dana söğüş,
–  Bol salata ve zeytinyağlı fasulye
–  Salata olarak dilimlenmiş ya da rendelenmiş turp ve havuç veya mevsim salatası, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.
–  Bir su bardağı tuzsuz ayran
–  Arzu edildiği kadar şekersiz bitki çayı ya da su

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Yarım su bardağı kadar ceviz
–  Şekersiz olarak sevdiğiniz herhangi bir çay ya da taze limonlu su

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Balık,
–  Yeşil soğan, roka ve turp (Salata bol miktarda hazırlanıp, içine, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile birlikte tane keten tohumu ilave edilerek hazırlanmalıdır.)

Karatay Diyeti 2. Gün Diyet Listesi

Diyetimizin ikinci gününe merhaba derken renkli bir kahvaltı karşılıyor bizi. İki haşlanmış yumurta veya saf tereyağlı güzel bir omlet ya da menemen… Zeytin, peynir, yeşilbiber, domates, süt ve fındıktan oluşan enfes bir kahvaltı. Bugün 2 ara öğünümüz var ama kullanmak illa şart değil. Akşam renkli bir balık öğünü var…

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

– Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı ya da zeytinyağı ile omlet veya menemen de yapılabilir)
–  8-10 adet tuzsuz zeytin
–  Bir avuç içi kadar beyaz peynir
–  2-3 adet çarliston yeşilbiber
–  5-6 adet minik domates
–  Şekersiz çay ya da süt
–  Bir (ince belli) çay bardağı fındık (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fındık mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Yarım su bardağı kadar ceviz
–  Bol su ya da yeşil çay

Öğle yemeği (13.00-14.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir tabak zeytinyağlı barbunya ya da etli sebze yemeği
–  Lahana ya da karnabahar salatası (Çiğ ya da buğulanmış olabilir)
–  Bir su bardağı ayran ya da bir kase yoğurt

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Bir orta boy elma ya da mevsim meyvesi
–  Bir kase yoğurt (Mümkünse evde mayalanmış veya geleneksel usulle üretilmiş. Kesinlikle diyet olmayacak)
–  Şekersiz çay ya da bir fincan Türk kahvesi
–  Nescafe olarak bilinen granül kahveler işlenmiş gıda oldukları için yasak

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Balık ızgara (Fırında veya buğulama usulü de pişirilebilir)
–  Bir tabak pilaki
–  Roka, yeşil soğan, maydanoz ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)
–  İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

Karatay Diyeti 3. Gün Diyet Listesi

Karatay diyetinin üçüncü günü kahvaltısı önceki günlerden pek farklı değil. Protein için yumurtamız, kalsiyum için beyaz peynirimizin yanında ekmek yerine yenebilecek tuzsuz fıstıklar var. İki ara öğünün yanında öğlen sebze yemeği, ızgara köfte, salata bol su ve ayran varr. Akşam pirzola ve enginar yemeği gayet iyi bir menü…

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

– Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı ya da zeytinyağı ile omlet veya menemen de yapılabilir)
–  Bir avuç içi kadar beyaz peynir
–  2-3 adet tatlı kırmızı biber
–  Yeşil çay ya da sevilen bitki çayı
–  Bir çay bardağı (ince belli) Antep fıstığı
(Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış olmalı)
–  Bol su ya da bitki çayı
Öğle yemeği (13.00-14.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye
–  3-4 adet ızgara köfte
–  1 kase yoğurt
–  Turp ve havuç rendelenerek hazırlanmış salata ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)
–  Bol su veya ayran

Ara öğün (şart değil) (15.00)

– Bir elma ya da armut
– 1 kase yoğurt

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  3-4 kalem kuzu pirzola ya da avuç içiniz kadar bonfile ızgara.
–  Zeytinyağlı enginar ya da bir tabak taze bakla
–  Mevsim salatası ve bir tatlı kaşığı keten tohumu

Karatay Diyeti 4. Gün Diyet Listesi

Diyetin dördüncü gününde tereyağla pişirilmiş peynirli bir omlet var. Maydanoz ve kırmızı biber eşliğinde yeşil çay ve ceviz içi yenilebilir. Öğlen dana bonfile yada kuzu pirzolası, zeytinyağlı pırasa, domates, keten tohumu ve bol su içilebilir. Akşam ise menüde balık ızgara, salata ve piyaz var.

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş peynirli omlet
–  8-10 adet tuzsuz zeytin
–  Bir avuç içi kadar beyaz peynir
–  1-2 adet çarliston yeşi lbiber ya da 1-2 adet salatalık
–  Taze maydanoz ve kırmızı biber
–  Yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
–  Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Bir avuç içi kadar tuzsuz yer fıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır)
–  Taze limon eklenmiş bol su ya da bitki çayı
Öğle yemeği (12.00-13.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir avuç kadar dana bonfile ya da 3-4 kalem kuzu pirzolası
–  Bir tabak zeytinyağlı pırasa
–  5-6 adet minik domates
–  Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu
–  Bol su

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Bir ufak portakal veya mevsim meyvesi
–  Bir avuç içi kadar tuzsuz yerfıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Balık ızgara,
–  Kırmızı kuru soğan, dilimlenmiş turp ve roka
–  Buğulanmış Brüksel lahanası ve rendelenmiş havuç ya da lahana salatası
–  Bir tabak piyaz ya da zeytinyağlı barbunya

Karatay Diyeti 5. Gün Diyet Listesi

Diyetin beşinci gününde güne omlet, zeytin, peynir, kırmızıbiber, salatalık, maydanoz, şekersiz çay ve tuzsuz fıstıkla başlıyoruz. Ara öğünlerimizi ihtiyaç durumunda kullanıyoruz. Öğle yemeğinde kebap ve sebze var yanında da bol su ve ayran. Akşam ise pirzola ve salatayla beşinci güne veda ediyoruz…

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş omlet
–  8-10 adet tuzsuz zeytin
–  Bir avuç içi kadar peynir
–  Taze maydanoz, tatlı kırmızıbiber ve 1-2 adet salatalık
–  Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
–  Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Bir avuç içi kadar ceviz içi (Mümkünse yeni kırılmış)
–  Bol taze limonlu su ya da bitki çayı
Öğle yemeği (12.00-13.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir porsiyon şiş kebap (Yanında pide, pilav ve patates yenilmeyecek)
–  Taze yeşilbiber, domates, turp, maydanoz, soğan ve sumak
–  Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu
–  Bol su ya da ayran

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Bir elma ve avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış)
–  Taze limon eklenmiş su ya da şekersiz çay

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  3-4 kalem kuzu pirzolası
–  Mevsim salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
–  Zeytinyağlı enginar ya da yoğurtlu semizotu salatası

Karatay Diyeti 6. Gün Diyet Listesi

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Pastırmalı yumurta
–  8-10 adet tuzsuz zeytin
–  Bir avuç içi kadar peynir ve taze maydanoz ya da nane ile birlikte Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
–  Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Bir avuç içi kadar ceviz içi (Mümkünse yeni kırılmış)
–  Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı
Öğle yemeği (12.00-13.00)saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir porsiyon bonfile ızgara
–  Taze yeşilbiber ve domates ya da kuru soğan
–  Yoğurt, semizotu ve bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı
–  Bol su veya ayran

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Bir ufak boy portakal veya elma
–  Şekersiz yeşil çay

Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Balık ızgara
–  Dilimlenmiş beyaz turp
–  Bol roka, domates ve taze yeşil soğan ile hazırlanmış salata (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
–  İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

Karatay Diyeti 7. Gün Diyet Listesi

Kardiyo, vücudumuzdaki istenmeyen yağların yakılması için belli bir tempoda, kalp ritminin yüksek seyirlerde olduğu egzersizlerdir. Kardiyo isminden de anlaşılacağı gibi kalp ritmiyle alakalı bir egzersizdir. Nabız atışının yapılan egzersiz boyunca değiştirilmesi suretiyle kan akış hızının vücuda etkisi görülmektedir.

Sabah Kahvaltısı (08.00-09.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Peynirli omlet ya da pastırmalı yumurta
–  Bir avuç içi kadar beyaz peynir
–  8-10 adet tuzsuz zeytin
–  Tatlı kırmızıbiber, domates ve salatalık
–  Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
–  Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

–  Bir avuç içi kadar ceviz içi (Mümkünse yeni kırılmış)
–  Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı

Öğle yemeği (12.00-13.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Bir tabak kuru fasulye,
–  Bonfile veya biftek (bir avuç içi kadar) (Yanında pilav ve patates yenmeyecek)
–  Bir adet kuru soğan
–  Çoban salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
–  Bol su

Ara öğün (şart değil) (15.00)

–  Bir avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmuş ve mümkünse yeni kırılmış)
–  Şekersiz çay
Akşam yemeği (18.00-19.00) saatleri arasında alınacak gıdalar:

–  Balık ızgara
–  Taze yeşil soğan, bol roka ve domates
–  Közlenmiş taze kırmızı biber

Önemli Dipnot : Her gün akşam saat 19.00-20.00′den sonra meyve dahil hiçbir şey yenilmemeli; bol su, taze limon eklenmiş olarak içilebilir ve mümkünse yatmadan önce 30-40 dakika kadar yürüyüş yapılmalı…

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika