Duruş Bozukluklarının Nedenleri

Sağlık - 21 Ekim 2015 09:17 A A

Gün içerisinde bir çok aktivite içerisinde bulunuyoruz. Fakat kaç saat oturuyoruz? Veya nasıl eğiliyoruz, ne şekilde ayakta duruyoruz hiç düşündünüz mü? Malesef bir çoğumuz duruş bozukluğuna sahibiz ve bunun ya farkında değiliz ya da düzeltmek için hiç bir eylemde bulunmuyoruz. Çoğu zaman önemsemediğimizde oluyor. Oysa bilinmesi gerekiyor ki; duruş bozuklukları ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. O zaman yapılması gereken ilk şey; duruş bozukluklarının sebebine inmek ve neden oluştuğunu öğrenmek olacaktır. Sonrasında, hangi nedenler bizim ile örtüşüyor ise; bunun önlemini almak gerekiyor.

Duruş Bozuklukları Nedenleri

Strese bağlı gerilmeler vücudun kasılmasına sebep olabiliyor. O sırada düşünülen vücut değil kişinin yaşadığı strese bağlı olaylardır.

Fazla kilolar, vücudunuza hakimiyetinizi azaltabilir. Yalnızca dış görünüşünüz için kilolu olmak önemli değildir. Doğabilecek rahatsızlıkları düşündüğünüzde oturuş bozuklukları da önem taşır. Vücudunuza olan direnciniz, kilolu olduğunuzda daha zayıf olabileceğinden ve üzerinizdeki fazla kilolar daha eğri oturmanıza, belinize fazla yük binmesine sebep olabilir.

Bulunduğunuz koltuk veya sandalyenin rahatsız olması ile birlikte önünüzdeki masanın yeterince kullanışlı olmaması da oturuş bozukluklarındaki etkenlerden bir diğeridir. Masanız ile sandalyeniz arasındaki mesafe, çalışma ortamınız oldukça önem taşıyor. Bu mesafeleri iyi ayarlamak rahatınız ve uzun süreli duruşlarınızda etkili bir yöntem olacaktır.

Kaza, yaralanma ve düşmeler sebebiyle yaşanan aksaklıklar bir takım fonksiyon kayıpları ve sınırlı hareket kabiliyeti sebebiyle de duruş bozuklukları meydana gelebilir.

Bunlardan bir veya bir kaçının sizde olması durumunda farkındalığınızı arttırarak daha dikkatli olmalı ve daha bilinçli hareket etmelisiniz. Hatta yukarıda yazanların yardımı ile sizinde o esnada farkettiğiniz bir takım sebepler kafanızda belirebilir. Lütfen bunları es geçmeyin ve üzerine giderek duruş bozukluklarından kurtulmaya çalışın. Sağlığınız için, sağlığınızı tehdit eden unsurları göz ardı etmemelisiniz.

Bu haber 308 kez okundu.
Sağlık - 09:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.