20° Yer yer hafif yoğunluklu yağış
  • EURO 6.58
  • DOLAR 5.70

Egzersiz Parklarındaki Aletlerden Yararlanma

Egzersiz - 9 Kasım 2015 14:36 A A

Egzersiz parklarındaki aletlerden yararlanabilmek için ilk önce aletleri tanımamız  gerekiyor. Egzersiz parklarındaki aletler genel olarak büyük kas gruplarına ve genel kas gruplarını çalıştırmak için dizayn edilmiştir. Herkese hitap etmektedir. Boy oranı bakılmaksızın, kısa boylu, uzun boylu, herkes kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken unsurlar, tutunma yerlerinin ve bastığımız yerlerin, dengeli bir şekilde basılması ve buralara çıktıktan sonra yapacağınız hareketi doğru bir şekilde yapıp, sakatlanmadan egzersiz aletlerinden en iyi şekilde faydalanmaktır. Burdaki amacımız bu aletleri sizlere en iyi şekilde anlatıp tanıtarak, sokak egzersizinden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlamak.

Aletlerin hepsi metalden ve demirden yapıldığı için, düşme ve çarpmalara karşı tedbirli olunması, bunlar sırasındaki sakatlanmaların hemen giderilmesi için tedbirli olunması, düzgün kıyafet seçilmesi ve aletlerle çalışırken nasıl çalışılacağını bilmek çok önemlidir.

Egzersiz parklarındaki bu aletlerden doktorun “egzersiz yapamazsın” demediği her kişi faydalanabilir. Dikkatli bir şekilde kullanıldığı sürece hiçbir sorun yaşanmaz.

FOTO_1441013241_19_0

Egzersiz parklarındaki aletlerle çalışırken nasıl bir sıra izlemeliyiz?

Egzersiz parkında egzersiz yapacağımız zaman eğer bu parka yürüyerek gelmişsek vücudumuz yeterince ısınmıştır. Birazcık stretching ihtiyacımız olabilir. Yürüyüşten dolayı bacaklarda kasılma olabilir. Bacak arkalarınızı esnettikten sonra büyük kas gruplarıyla çalışmaya başlayabilirsiniz. Oturarak bacak üstü kaslarınızı çalıştırdıktan sonra bunları 10’ar tekrarla 3 set şeklinde yapabilir, sonra daha küçük kas gruplarına doğru geçebilirsiniz. Tekrar sayılarını kendinize göre ayarlayabilir, arada bir nabzınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer hava çok sıcaksa ve terliyorsanız biraz su içmeniz, su  takviyesi yapmanız gerekebilir.

Egzersiz parkından tekrar eve yürüyerek dönmeyi düşünüyorsanız, en sonunda soğuma evresini sonlandırırken yürüyüşünüzün bitmesini bekleyip soğuma evresini en sona atabilirsiniz. Özellikle bir kas grubunu çok yoğun çalıştıysanız o kas grubunu esnetmeniz, daha sonra yürüyüşle sonlandırıp, eve gidip sıcak bir duş alıp , kendinizi dinlendirmeniz gerekir.

Spor parklarındaki aletlerle çalışırken sakatlanmamak için nelere dikkat edilmelidir?

Egzersiz parklarında spor yaparken sakatlanmamak için, dikkat etmemiz gereken ilk öncelikle aleti tanımaktır. Eğer aletin sağlam olduğundan emin değilseniz, paslanmış olabilir, bozuk olabilir, vidası çıkmış olabilir, hava şartlarından dolayı ıslak olabilir, kayabilir. Bu durumda aletin sağlam ve çalışabilir olduğundan emin olduktan sonra aleti kullanmak gerekmektedir. Aleti kullanırken tutma yerlerinin iyi kavranması gerekmektedir. Ayak bileğine kaymamak düşmemek için dikkat edilmelidir. Aletin doğru noktalarına basılmalıdır. Aleti kullanıp hareket yaparken, hareket sırasında çalıştırmak istediğiniz kas grubunu, doğru bir şekilde çalıştırmayı öğrenin. Eğer kas grubunu doğru şekilde çalıştırmazsanız, eklemleriniz, kaslarınız zarar görebilir. Bel boyun bölgenizde problemler yaşayabilirsiniz. Bunun için aletleri doğru kullanmayı öğrenmek, aletin sağlam olduğuna emin olmak önemlidir. Mutlaka ısınma ve soğuma egzersizleri tamamlanmalı ve bunların nasıl yapılacağı ile ilgili sitemizi gözden geçirmenizi  tavsiye ederiz.

Spor parklarındaki aletlerle yapabileceğimiz kardiyo egzersizleri hangileridir?

Egzersiz parkında yapacağınız kardiyo egzersizleri için size birkaç örnekten bahsedebiliriz. Kardiyo egzersizleri demek nabzınızı birazcık yükselten egzersizler demektir.  Bu sebeple büyük kas grubu çalıştığınızda kalbiniz size kan pompalamak için ekstra çalışır. Yani kardiyo egzersizi olarak bacak  grubuyla başlamak uygun görülebilir.

Hızlı ve kısa bir şekilde 50 tekrar yaparak bacaklarınızı çalıştırmaya başlayın. Bacak üstü kas  grubu çalışmaktadır. Elinizde varsa ağırlıklarınızı kullanarak çalışabilirsiniz.

sddefault

Bir diğer kardiyo egzersizi de yine spor salonlarında ay yürüyüşü veya uzay yürüyüşü diye bilinen kol ve bacakları çalıştıran spor aletidir. Bunun için birkaç dakika ile başlayıp, 5-10-15 dakika yapılabilir. Bu hareketi yaparken bacaklarınızın belinizin zorlanmadığından emin olun. Herhangi bir bel probleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışın.

-Hareket için ilk önce kulpları kavrayın.

-Bacak ve kollarınızı aynı anda hareket ettirmeye başlayın.

-Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız biraz hızlanabilirsiniz.

Bu kardiyo aletini tamamladıktan sonra, bisiklet gibi bir başka kardiyo aletine geçebilirsiniz. Kardiyo için kendinize bir süre belirleyin. 15 dk ile 1 saat arasında bir kardiyo yapılabilir.

politoys-12133232013

Egzersiz parklarındaki aletlerle çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Egzersiz parklarındaki aletlerle çalışırken ilk önce herhangi bir sağlık sorunumuz var mı yok mu diye doktor onayımızı aldıktan sonra ısınma hareketleri ve esnemeleri yapmaya dikkat etmeliyiz. Eğer esneme ve ısınma hareketleri yapmazsanız, büyük hareketlerde, büyük egzersizlerde, büyük kas gruplarında çalışırken, kaslarınızdaki zorlanmalar sonucu küçük yırtıklar veya kopmalar olabilir. Ama güzel bir ısınma ve streching yaparsanız, genel hareketleri yaparken hiçbir sorun yaşamazsınız. Güzel bir ısınmadan sonra kardiyo, bacak grubu, bel grubu, sırt grubu ve kollarınızı çalıştıracağınız tüm aletler mevcuttur. Bunlarda bir sıralama izlemeniz gerekirse, güçlü yerinizden başlayın. Eğer bacaklarınızı daha  güçlü hissediyorsanız, önce bacak grubu ile başlamanız gerekmektedir. Lakin büyük kas grubuyla başlamanın avantajı size daha iyi bir ısınma sağlar. Bacak grubu çalıştıktan sonra sırt veya karın grubu tercih edilebilir. Daha sonra küçük kas grupları olan kol kaslarına geçerek devam edip sonunda güzel bir soğuma ve streching ile egzersizinizi tamamlayabilirsiniz.

Sokakta egzersiz yaparken çevredeki eşyalardan nasıl yararlanabilirsiniz?

bigstock_Tricep_Bench_Dip_2308957Sokakta egzersiz yaparken, etrafımızdaki tüm eşyalardan faydalanabiliriz. Bu eşyalar bir bank, bir ağaç, bir basamak olabilir. Bunlardan faydalanarak bir sürü  egzersiz yapmak mümkündür. Önemli olan kullanacağınız materyalin sağlam ve dayanıklı olduğuna emin olmaktır. Ağırlığınızı taşıyacak ve hareket yapmanıza izin verecek bir kapasitede olmalıdır.

Bankta çalışabileceğiniz triceps hareketi;

-Bankın ucuna oturarak, parmak uçlarınızı banktan aşağıya doğru sarkıtın.

-Tüm ağırlığınızı kollara doğru vererek öne doğru gelin.

-Dirseklerinizi bükerek aşağıya doğru inin ve tekrar yukarı doğru çıkın.

Burada sizi yukarıya iten kaslar kol arkası (triceps) kaslarınızdır.  Bu şekilde 10-15 veya 20 tekrar yapın.

Eğer 10 tekrarda yoruluyorsanız biraz mola verip ikinci tura geçin.

Sokak egzersizlerinde basamaklardan da faydalanarak kardiyo strecing gibi egzersizlerimize katkıda bulunabiliriz. Egzersiz yaparken ısınma için, kardiyo egzersizi için basamağa in çık şeklinde zıplayarak ısınma yapabiliriz. Bunu 10-15 veya 20 defa kardiyo performansına bağlı olarak 50 – 100 sayıya kadar çıkartabiliriz.

Sokak egzersizlerini sonlandırırken basamakta strecing yaparak da sonlandırabiliriz. Basamak bize kasımızı daha fazla uzatmak için avantaj sağlar. Bunun için bir ayağınızı tam basıp, diğerinin topuğunu dışarda bırakın ve topuğunuzu aşağıya doğru itin. Burada baldırınıza kadar bir gerileme hissedeceksiniz. Gerilme noktasında 8’e kadar içinizden sayın. Daha sonra diğer ayağa geçin. Yine topuğunuzu aşağıya doğru itin. Gerilme olduktan sonra basamaktan inerek streching hareketini tamamlayabilirsiniz.

Bu haber 348 kez okundu.
Egzersiz - 14:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.