Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 546 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erkekler İçin Temel Egzersizler

14 Eylül 2015 - 23.435 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Fitness»Erkekler İçin Temel Egzersizler
Erkekler İçin Temel Egzersizler

Spor salonuna gitmeye vaktiniz yok. Ve yoğun bir iş temposu içerisindesiniz. Ofis ortamında veya oturduğunuz yerden çalıştığınız bir işiniz var. Oturmaktan ve egzersiz yapamamaktan dolayı gün için yakamadığınız kaloriler öncelikle göbek, göğüs ve kalça bölgesinde yağlanma yapmaya başlar.

Bu sayede yaklaşık 1-2 ay içerisinde bile dikkat edilmediği ve hareketsiz kalındığı takdirde 10 kiloya yakın bir kilo artışı görebilirsiniz.

Bu durumda spor salonuna gitmeden, aletsiz vücut geliştirme egzersizleri uygulayarak evinizin rahat şartlarında, verimli bir çalışma sağlamanız mümkün. Vücut geliştirme ve fit bir vücudun temellerini oluşturmak için günlük evde yapabileceğiniz bu hareketler, spor merkezlerinde verilen yüksek ücretlerden sizi muaf tutacağı gibi, ileriki aşamalarda profesyonel olarak yapabileceğiniz bu spor için, sizin adınıza çok iyi bir başlangıç olacaktır.

0-erkekler-icin-temel-egzersizler-fitness

Evdeki eşyaları kullanarak ev ortamında vücut geliştirme ve yapılacağı konusunda makalemizi başından sonuna dek okuyabilirsiniz.

Evde fit bir vücuda kavuşmak için bu egzersizleri yapmak isteyenler, şınav ve mekik gibi basit hareketlerle bu egzersizlere başlayabilirler. Öncelikle dirilik ve kondisyon kazandıracak olan bu hareketler, vücut geliştirmeye iyi bir altyapı oluşturma niteliğindeki egzersizlerdir. Kasların gelişmesini başlatmak için oldukça etkili ve yararlı olan bu egzersizler, sağlıklı bir hayat sürdürmek içinde oldukça etkilidir. Dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayan bu spor dalı, kasların gelişimi ile iç organların korunmasını da sağlamaktadır.

Fit bir vücuda sahip olmak için uygulanması gereken bu hareketler, aletsiz veya minimum hareketle evde rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Evde yapılabilecek aletsiz vücut geliştirme hareketlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Mekik – Barfiks – Şınav – Yüzme ve Jogging – Kalf- Squat – Sandalye kullanarak Dips ve Rowing – Sopa ile Twist – Sırtüstü Silecek hareketi

Bu hareketleri evde minimum aletle yapmanın hiçbir zorluğu yoktur. Yapabileceğiniz buegzersizler, herkes tarafından kolayca uygulanabilir. Bu hareketlerden düzenli olarak yapılması gerekenleri şfade edelim.

1. Şınav Çekmek: (3 Set x 10 Tekrar)

1-sinav-cekme

Şınav egzersizi Basit ve uygulaması oldukça kolay, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan uygulanan bir egzersizdir.

Şınav spor ile ilgilenen yahut ilgilenmeyen herkesin uygulayabileceği basit ve etkili bir harekettir. İlk etapta göğüs ve arka kol kasını geliştiren şınav egzersizi, akabinde omuz kaslarının gelişmesini de sağlar. Vücudun üst bölgesindeki tüm kasların çalışmasını sağlar.

Ayrıca şınav, göğüs bölgesi kaslarının toparlanmasını ve ayrık ve şekilli durmasını sağlar.

Şınav çekerken dikkat edilmesi gereken husus, vücudun doğru pozisyonda dümdüz olmasıdır. Kollar omuz hizasında açık, yüz yere bakacak şekilde, göğsünüz yere değme noktasına gelene kadar eğilip tekrar kaldırılır.

2. Mekik Çekme: (3 Set x 25 Tekrar)

2-six-box-programi-crunch-mekik

Mekik egzersizi karın kaslarının gelişimini sağlayan, karın bölgesindeki yağların yakılmasını sağlayan çok faydalı etkili bir egzersizdir. Özellikle karın bölgesindeki yağları eritmek ve düzgün bir karın görünümüne kavuşmak için tercih edilen en başlıca harekettir.

Mekik egzersizinin uygulanması için sırtüstü yere uzanın. Ayaklarınızı dizlerden kırarak omuz genişliği hizasında ayarlayın.Boynunuzdan güç almayın.Elleriniz resimdeki gibi ya alın hizasında yada göğüsün üstünde çapraz vaziyette olabilir. Yavaş yavaş ve karın kaslarını sıkarak aşağıdaki hareketi uygulayın.

Bu sayede karın bölgesindeki yağların kısa bir sürede yakılmaya başladığını hissedecek fit bir vücuda doğru ilk adımları atmaya başladığınızı göreceksiniz.

3. Dips ve Rowing: (3 Set x 15 Tekrar)

3-triceps-bench-dips

Dips hareketi birbirine karşılıklı duran iki sandalyeden birinde ayaklarınız diğerinde ise ellerinizle vücut ağırlığınızı indirip kaldırarak uygulayabildiğiniz bir arka kol hareketidir. Omuz genişliği kadar bir açıklıkla bench’lerin kenarlarından tutulur, ayaklar ise vücuttan daha yüksek bir yere kaldırılarak uzatılır. Nefes alınarak, gövde ve kalçalar yere en yakın mesafeye gelinceye kadar indirilir. Nefes verilerek tekrar, kollar düzelinceye kadar yukarıya kaldırılır.

4. Sopa Kullanarak Twist: (3 Set x 25 Tekrar)

4-twist-egzersiz

Evde temin edebileceğimiz herhangi bir sopa yardımıyla, vücudunuzun sadece üst kısmını burgu hareketi ile döndürmek suretiyle uygulanan bir egzersizdir. Karın bölgesini inceltmek için kullanılan bir egzersizdir. Bu egzersizin mekik hareketinin akabinde de uygulanması karın bölgesindeki yağların yakılması adına faydalı olacaktır.

5. Squat: (3 Set x 25 Tekrar)

5-squat-egzersiz

Squat hareketi, halter olarak bilinen harekete benzer. Halterden farklı yanı ise aletsiz olarak da yapılmasıdır. Sırt bölgesi dik duracak şekilde, sandalyeye oturur şekilde, kolların öne doğru uzatılması ile uygulanan hareket olarak da bilinir. Vücudun üst ve alt bölgesindeki bir çok kasın çalışmasına olanak sağlayan bu hareket, doğru uygulandığında vücuda büyük derecede fayda sağlayan çok etkili bir harekettir.

Fit bir vücuda sahip olmak ve vücut geliştirmek sabır isteyen bir uğraştır. Bu sporu yapmak isteyen kişilerin öncelikle düzenli bir yaşam sürdürmeleri gerekir. Fitness ve Vücut geliştirme hareketleri, spor merkezlerine gitmeden de evde kolayca uygulanabilir. Spor merkezlerinde yüksek ücretler ödemek istemediğinizde tercih edebileceğiniz aletsiz fitness ve vücut geliştirme hareketleri doğru uygulandığı takdirde harika sonuçlar doğurabilir.

Uyku düzeni ve beslenmenize dikkat edip, disiplinli bir çalışma programı çıkardığınızda elde edeceğiniz sonuç, beklediğinizin çok daha fazla üzerinde olacaktır. Aletsiz fitness ve vücut geliştirme hareketleri, herkes tarafından kolayca ve ücretsiz olarak uygulanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek, disiplinli ve sabırlı bir çalışma sağlayarak vücudunuzu

fit bir şekle sokabilir, istediğiniz kas yoğunluğuna ulaşabilmek için gerekli olan ilk adımları pratik ve basit bir şekilde atabilirsiniz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika