18° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.53
  • DOLAR 5.68

Evde Pilatese Başlama Rehberiniz

Pilates - 29 Eylül 2015 13:18 A A

Fit bir vücut mu istiyorsunuz.. Daha esnek bir beden.. Pilates size istediğinizi verir..

Spor salonlarında grup çalışmalarıyla çok fazla verim alamadığını düşünenler, sporunu evde yapmayı tercih edenler ve daha bir çok sebebi olan kişilerin tercih ettiği pilates ortamı ev koşulları oluyor.. Kimi zaman maddi imkanlar da bu sebeplere dahil olabiliyor..

Nerden nasıl başlayacaklarını bilemeyenler için hazırlanan bu yazı dizisi, evde pilates yapmak isteyenlere ve pilatesi bir yaşam stili olarak benimsemek isteyenlere yol gösterici bir nitelik taşıyor..

Öncelikle bir spor dalına başlamadan önce doktor kontrollerinizi yaptırmalısınz. Pilates gibi fizik tedavide sıkça önerilen bu spor bedeninizin tüm kas işlevselliğini harekete geçireceği ve tüm bedeninizi egzersizlere dahil edeceği için önceden geçirilmiş rahatsızlıklar ve sakatlıklar, fazla zorlama veya ters bir hareket gibi bir çok sebeplerle kronikleşebilir veya herhangi bir rahatsızlık doğurabilir. Bu sebeple doktorunuzun tavsiyesi ile pilatese başlamalı veya egzersizleri belirttiği ölçüde kendinizi zorlamayacak bir şekilde yerine getirmelisiniz. Sağlığınız her şeyden önemli..

Herhangi bir sakatlık veya fiziksel bir rahatsızlığa sahip olmayan kişşilerin ise öncelikle egzersizin uygulamasını doğru anlaması ve acele etmeden dikkatli bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor..

Pilatese başlayanların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise; günlük yaşamın ve pilatesin vazgeçilmez ögesi nefes-alışverişleridir. Her zaman karın içeride göğsü şişirmeden burundan konsantrasyonlu bir biçimde nefes alınmalı, ve ağızdan güçlü bir şekilde verilmelidir. Nefes alış-verişlerinin ritmini pilates egzersizi süreci boyunca doğru ayarlamalı, egzersiz ile uyum gösterecek fakat doğal düzenini bozmayacak şekilde nefes alışverişleri birbiriyle uyum içinde olmalı ve dengelenmelidir.

Pilatese başlarken kıyafet seçiminize önem vermeniz, hatlarınızı gösterecek ve bedeninizi izleyebileceğiniz seçimler yapmanız egzersizi kontrol etmede ve vücudunuzu iyi hissetmenizde faydalı olacaktır. Seçim yaparken, sizi çok da sıkmayacak, egzersizi yaparken zorlanmayacağınız giysiler tercih etmeye önem vermelisiniz. Pilates Yaparken Ne Giymeli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Başlangıçta bir pilates matına ihtiyaç duyacaksınız. Pilates matını seçerken, tüm egzersizleri onun üzerinde yapacağınızı dikkate alın.. Dolayısıyla bu seçim sizin için oldukça önemli.. Pilates matı çok sert olmamalıdır. Yumuşaklığı orta seviyede olmasına özen gösterin ve omurga acısı yaşatacak değil; omurganıza masaj etkisi yaratacak en az 10mm kalınlığa sahip bir mat tercih edin. Ve pilates ekipmanlarınızın doğru seçimine özen gösterin. Zamanla diğer ekipmanları ihtiyaç duydukça tamamlayabilirsiniz. Şimdilik kaliteli bir pilates matı size yeterli olacaktır. Pilates topu edinmek isteyenler için önemli bir tavsiye şudur: Sıradan bir pilates topu değil boyunuza oranlı olan bir pilates topu tercih etmelisiniz.. Bu sebeple pilates topunun çapı ve büyüklüğü önem kazanıyor. Boyunuz kısa ise en büyük boy pilates topu tercih etmeniz egzersizleri malesef yerinde gerçekleştirmemenize sebep olacaktır. 1,60 boya sahipseniz 1,72 boyundaki kişinin kullanacağı top sizin için elverişli olmayacak.. Pilates aletleri sayfamıza göz atarak edinebileceğiniz pilates aletlerini görebilirsiniz.

Artık ekipmanlarınız hazır, kıyafet seçimini gerçekleştirdiniz, hekiminize danıştınız pilates yapmak için önünüzde hiçbir engel kalmadıysa artık hazırsınız demektir..

Vücudunuz sporla daha önce hiç buluşmadıysa ağır egzersiz programlarını kafanızdan atın.. Spora uzun bir ara verdiyseniz ve daha önce hiç pilates ile uğraşmadıysanız ilk işiniz basit pilates egzersizlerini öğrenmek ve uygulamak olmalıdır. Nasılsa yolunuz uzun. Acele etmenize hiç gerek yok. Zaman ve istikrar sizi iyi bir yere taşıyacak.

Basit pilates egzersizlerini kendinize bir haftalık program hazırlayarak dağılımını sağlayın.. Ve her egzersiz gününde farklı bir kas grubunu çalıştırmaya yönelik egzersizler tercih edin. Kendinizi fazla yormadan, konsantrasyonlu ve egzersize, bedeninize odaklı çalışmalar yapın.. Hiç aceleniz yok. O yüzden nefes alışverişlerinize ve egzersiz ile uyumuna özen gösterin. Egzersize alıştığınızda artık sizin için herşey daha kolay olacaktır.

Kilo problemine sahipseniz kardiyo, fitness ve yürüyüş kombinasyonunu aklınızdan çıkarmayın. Sıkılaşmak için öncelikle zayıflamaya ihtiyacınız var. Kilo üzerine sıkılaşmak sadece yağ bölgenizin sertleşmesine sebep olacak ve sizi kilo ile sıkılaştıracak.

Spor salonlarında deneyim edinmek sizin için faydalı olacaktır. En azımdan temel prensipleri yüzyüze deneyimleyebilme şansı elde etmenizi sağlar. Pilates videoları ve pilates egzersizleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz platformlara başvurabilirsiniz. Bununla ilgili kitaplar okumak da sizi teşvik edebilir. Sitemiz üzerinde yeralan pilates egzersizleri kategorimizden hangi egzersizin hangi bölge için yapılabileceği, süresi ve yapılışı hakkında da bilgi edinebilir ve pilatese başlayabilirsiniz.

Hafta hafta kendinizi gözlemlediğinizde, değişiklikleri farkedecek ve artık pilatese daha fazla aşina olacaksınız.. Egzersizlerde zor gelen veya yapmayaca cesaret edenediğiniz pozisyonları çok zorlamamaya özen gösterin.. Başlamadan önce detaylı bir bilgiye sahip olun ve sakatlıkları, rahatsızlıkları engelleyin.

Bu haber 425 kez okundu.
Pilates - 13:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.