Göz Çapaklanmasının Nedenleri

Sağlık - 27 Ekim 2015 14:39 A A

Bir çok kişi sabah uyandığında göz çapaklanması sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Gözde sık sık çapaklanma olmasının farklı nedenleri vardır.

Göz çapaklanması genel itibariyle, uykuda iken göz kanallarının sulanması, bu sulanmanın gece boyunca gözde kuruması sebebiyle oluşabilir. Göz çapaklanmasının bir sebebi budur. Diğer bir sebebi ise, bu durumun olağan dışı şekilde meydana gelmiş olmasıdır. Ve asıl tehlikeli olan da budur. Eğer siz uykunuzu normal bir şekilde alıyor fakat; buna rağmen gözünüzde bir şişlik, kızarıklık,
çapakta normalden farklı bir şekilde bir sümük kıvamı durumu, kaşıntı meydana geliyorsa bu bir iltihaplanma veya mevsimsel bir alerji olabilir. Bu durumda doktora görünmek ve belli bir tedavi yöntemi uygulamak göz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Gözde aşırı miktarda sarı mukus birikmesi ile göz iltihapları oluşabilir. Normal bir çapak gözde kızarıklık veya şişliğe yol açmaz.. İltihaba bağlı olarak bu durum göz nezlesi olarak da adlandırılabilir. Gözden renksiz bir sıvı geldiğinde ve mevsimsel bir döneme bağlayabileceğimiz çapaklanmada buna göz alerjisi adını verebiliriz. Bu sebeple oluşan alerji gözde kaşınmaya sebep olabilir. Gözü kaşımak ise daha büyük sorunlara sebep verecektir.İyileşme sürecini kısaltacağı gibi gözünüzün mikrop kapmasına ve iltihaplanmasına da neden olabilir.

Bir diğer neden ise göz kuruluğudur. Göz kuruluğuna bağlı gözyaşı film tabakasındaki anormallikler gözde çapaklanmaya neden olabilir. Gözyaşı film tabakasından biri mukus içerir. Bu katmanlarda göz kuruluğundan dolayı bir sorun olduğunda gözde çapak birikimi meydana gelecektir.

Eğer yukarıda belirtilen ciddi problemleri yaşıyorsanız geç kalmadan bir doktora gitmenizde fayda vardır. Hiçbir belirti olmayan göz çapaklarından kurtulmak içinse yapacağınız ilk iş yüzünüzü güzelce yıkamaktır.

Bu haber 216 kez okundu.
Sağlık - 14:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.