Dolar : Alış : 3.7567 / Satış : 3.7635
Euro : Alış : 4.6671 / Satış : 4.6755
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hemoroid (Basur) Oluşumu ve Nedenleri

28 Ekim 2015 - 74 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Hemoroid (Basur) Oluşumu ve Nedenleri
Hemoroid (Basur) Oluşumu ve Nedenleri

HEMOROİD (BASUR) NEDİR ?  NASIL OLUŞUR ?

Hemoroid, halk dilinde basur ve mayasıl olarak adlandırılıyor. Anüs içerisinde bulunan toplardamarlarda çeşitli sebeplerden dolayı basınç artar. Bahsedilen damar yapısı, genişlemeye ve esnemeye müsaittir. Olumsuz koşullar sebebiyle artan basıncın  dengelenmesi için bu damarların makattan dışarı çıkması meydana gelir. Dışarı çıkan damarların renkleri kırmızımsı görünüm alır. Ve çoğunlukla tahrip dolayısıyla kanama meydana getirebilirler. Basur, ruhsal psikolojik ve fiziksel açıdan kişileri oldukça rahatsız eder. Herkesin başına gelebilecek olan bu rahatsızlığa genellikle orta yaş üstü dönemlerde daha sık rastlandığı görülmüştür.

HEMOROİD TÜRLERİ

2 türlü hemoroid tipi vardır. İç Hemoroid ve dış Hemoroid..

İç Hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın üzerindeki toplardamarın şişmesi ve genişlemesi ile oluşur. Dışarı sarkma görülebilir ve elle müdahale edildiğinde içi boşalır. İltihaplanmalar ve kanamalar meydana gelebilir..

Dış Hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altında toplardamarın şişmesiyle meydana gelir ve genellikle iç hemoroid ile birlikte görülür..

HEMOROİD NASIL ANLAŞILIR ?

Kanama ve ağrılar hemoroidin ilk belirtileridir.. Anal bölgede yaşanan kaşıntı hissi ve akabinde verdiği rahatsızlık hemoroid belirtileri arasında sayılır ve bu belirtiler ilerlemeden bir uzman hekime görünerek teşhis konulmalıdır.

HEMOROİD SEBEPLERİ

  • Sürekli Kabızlık,
  • Anal Sex,
  • Gebelik,
  • Tuvalete çıkmanın ertelenmesi,
  • Kötü beslenme düzeni,
  • Yaşlılık,
  • Şişmanlık

Bahsedilen sebepler, hemoroid görülme ihtimalini arttırıyor. Yukarıdaki sebeplere bağlı her şikayet hemoroid sonucunu vermeyecek olsa da tanı ve tedavisi diğer rahatsızlıklar gibi ertelenmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika