18° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.50
  • DOLAR 5.64

Hemoroid Nedir? Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Sağlık - 28 Ekim 2015 07:17 A A

Hemoroid rahatsızlığına evrelerine göre çözümler getirilebilmektedir. Ve bir çok tedavisi mevcuttur. Tedavide öncelikle kişinin bireysel olarak üstüne düşen görevler vardır. Beslenme düzenini değiştirmek, enfeksiyonlardan korunmak ve kabızlığa sebep olacak besinlerden uzak durmaktır. Hemoroid Sebepleri ile ilgili yazımızs göz attığında buradaki sebepler size bireysel olarak neler yapmamanız gerektiği ve nelere karşı dikkatli olmanız gerektiği hakkında yol gösterici olacak ve fikir verecektir.Birinci derece hemoroid tedavisinde yukarıda bahsedilen bireysel tedaviler yapılmalıdır. Bir doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisi yöntemine de başvurulabilir.

İkinci derece hemoroid tedavisinde de ilaç tedavisi yöntemine başvurulabilir. Lastik band uygulaması da ameliyat seviyesine gelmemiş hemoroid için uygun bir tedavidir. Ortalama 10 dakika kadar süren bu işlem sonrasında normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Fakat bu işlem bireysel olarak yapılmamalı hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Üçüncü derece hemoroid tedavilerinde ameliyat yöntemine başvurmak durumunda kalınabilir. Lastik uygulaması da duruma göre değerlendirilebilir. Fakat; en iyi olanı daha bu evrelere gelmeden doktora görünmektir. Çünkü genellikle kişiler, hemoroid konusunda doktora gitmekte oldukç geç davranırlar. Evreleri geçirmeden ve belirtiler keşfedildiğinde çözüme gitmek daha sancısız bir dönem atlatmanızı sağlayacaktır.

Dördüncü evre artık son aşamadır. Kişinin ameliyat olması gereklidir. Ameliyat tedavisinde hastalığı oluşturan etkenler alındığından hastalık geçmektedir. Etkili bir yöntemdir. Tekrarlanması düşüktür.

Basur tedavisi için gene evrelerine göre bir takım başka tedavi töntemleri de mevcuttur. Bunlar lazer yöntemi, spor yaparak hemoroidi önleme ve evde uygulanabilecek hemoroid (basur) tedavisidir.

Lazer ile Hemoroid (Basur) Tedavisi

Lazer tedavisi acısız bir şekilde bu rahatsızlığa çözüm üretmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir yöntem. Ancak her evre için kullanılabilecek bir yöntem değil. Erken teşhislerde lazer yöntemi kullanılabiliyor ancak; ilerlemiş hemoroid (basur) rahatsızlığı için lazer tedavidi kullanılabilir bir yöntem değil. Eğer hemoroidinizin ilk evrelerinde iseniz bu acısız yöntemi tercih edebilirsiniz.. Ameliyat evrelerinde bu işlem kullanılamıyor ve kişinin ameliyat olması kaçınılmaz bir yöntem oluyor.

Evde Uygulanabilecek Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid tedavisinde, bitkisel çözümlerinde etkili olduğu biliniyor. Fakat bu kesinlikle hemoroid tedavisine bir doktor teşhisi ve tedavisi konulamadan başlanması mümkün anlamına gelmiyor. Her koşulda öncelikle doktora görünmelisiniz. Daha sonra evde sizde bir takım ufak basit ve zararı dokunmayacak şekilde bu hastalıkla ilgilenebilirsiniz..

Doğal bitkilerden faydalanmak gibi mesela.. Patlıcan sapı, ayva çekirdeği gibi doğal besinleri karışımı ile makat bölgesine yapılacak ufak pansumanlar sizi rahatlatabilir. Bunun için bu doğal bitkileri satın alabileceğiniz yerlerden fikir alabilirsiniz.. Bir takım bitkisel tedaviler ve kürler de işe yarayabiliyor. Böylelikle hastalığınızı ilerletmeden sizde üdtünüze düşen bir takım görevleri uygulayabilirsiniz.

Spor ile Hemoroid Riskini Azaltın

Spor yaparak bir çok rahatsızlıktan korunuyor ve daha dinamik, daha dirençli bir bedene sahip olabiliyorsunuz. Hekimler de sporu rahatsızlıktan kurtulabilmek için öneriyor.. Spor yapan kişilerde hemoroid görülme sıklığı bile yapmayan kişilere oranla daha az.. Düzenli spor, size basur riskinden kurtarabilir. Üstelik bunu alışkanlık haline getirmeniz size dah bir çok rahatsızlıktan da korumaya yardımcı olacaktır. Hareketsizlik ve miskinlik bir ço krahatsızlığa sebep olabildiği gibi basura yakalanma riskini de arttırıyor. Basurdan kurtulmak için spor tavsiye edilen bir yöntem..

Bu haber 84 kez okundu.
Sağlık - 07:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.