Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 546 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

09 Eylül 2015 - 668 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Kardiyo»Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?
Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Kardiyo egzersizleri diye nitelendirilen kalp sağlığı için olan yürüyüş, ileri düzey yürüyüş, yavaş tempo koşu, yüksek tempo koşu, yüzme, ip atlama, bisiklete binme vb. egzersizler, kalp ritmini belli ideal seviyelere getirip, bu seviyede tutarak kalbin çalışmasını sağlar.

Yağ yakımından bahsedilecek olursa, yağ yakımına yardımcı olabilme açısından, kas egzersizlerinin haricinde bir kardiyo egzersizi kesinlikle programa dahil edilmelidir.

Örneğin bu kardiyo egzersizi bisiklet olabilir. Bisiklet egzersizi sabit bir hızla yarım saatten daha fazla süre yapıldığı zaman vücut enerji kaynağı olarak depolanmış yağları alır ve kullanır.

Fakat bunu yarım saatten önce bıraktığımız zaman, ağırlıklı olarak vücut şekeri kullanmış olur. Tempoyu düşürdüğümüz ve uzun süreli yaptığımız zaman vücudumuzun %100 şekilde yağ yakımını sağlamış oluruz.

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Etki Gösterir?

Kardiyo egzersizine kilo vermenin haricinde daha bilimsel ve sağlıksal açıdan bakıldığı zaman öncelikle kalbimizin çalışmasına sebep olur. Kalbimiz çalıştığı zaman daha çok kan damarlarımızda seyahat eder. Bu kan akışı ile birlikte besin öğeleri damarlarımızda seyahat eder. Bu besin öğeleri gün boyunca yorduğumuz kas gruplarına işlerini görmeye gider. Ayriyeten bu durumu düzenli sıvı alımı ile daha da destekleyebiliriz. Yağ yakımıyla birlikte sporcunun aktivitesini yükselterek durduğumuz zamanda harcadığımız enerjinin gücüne destek olur ve bunu gitgide ivmelendirir.

En Bilinen Kardiyo Egzersizleri Hangileridir?

Daha yüksek kilolu bireylerde yürüyüş en ideal kardiyo egzersizidir. Çünkü kalbi fazla yormadan çok düşük bir tempoyla uzun süre yaparak daha fazla yağ yakımı sağlanabilir. Vücut sistemi daha esnek ve evvelinden sporla ilgilenen bireyler  de yavaş tempo koşup bunu yapabilirler.

Daha profesyonel seviyede olan insanlar çok önemli bir bir kardiyo egzersizi için yüzebilirler. İp atlamak yine bu egzersizlerden bir tanesidir. Tempolu ve uzun süre yapıldığından inanılmaz bir yağ yakıcı egzersizidir ip atlama. Tempolu olarak bisiklete binmek yine en bilinen ve en etkili kardiyo egzersizlerindendir. Her birey kendi seviyesine göre fitness seviyesine göre kardiyo egzersizlerini kesinlikle menülerine dahil etmelidir.

Zayıflamak için Kardiyo Egzersizlerinden Yararlanabilinir mi ?

İnsanların yanlış olarak bildiği bazı şeyler olmakla beraber, kardiyo yaparak “şu bölgelerdeki yağlarımı yakmak istiyorum” mantalitesi yanlıştır. Buna biz ve yaptığımız kardiyo egzersizi karar veremez. Buna karar verecek olan organ beyindir. Beyin nereden kilo verilmesini isterse ordan verir. Genelde erkeklerde en son kilo kaybı, herkesin problem olan bölgesi alt karın ve yan yağlardır. Bayanların ise en son kilo kaybı alt bölgeler olan basen, kalça, arka bacak, ön bacaktır. Bu bölgelere sıra gelene kadar inanılmaz bir sabıra ihtiyaç vardır. Herşeyden önce bilmeliyiz ki kardiyoya başladığımız zaman bir sıra doğrultusunda yağ yakımı uygulanmış olur. Son olarak da bahsedilen bölgedeki yağlara sıra gelir ve beyin vücut ile kontak kurarak artık çalışması gereken yerin çalışması gerektiğine karar verir. Biz sabrederek bu şekilde yaşamaya alıştıktan sonra ödül en son zaten gelecektir. Günlük kilo kayıplarına kesinlikle yağ yakımı olarak güvenmemeliyiz. Günlük kilo kayıpları sıvı kaybından başka bir şey değildir. Beslenmemize de dikkat ederek kas kaybı yaşamamak ve düzenli kardiyo egzersizleriyle birlikte daha sabırlı olmalıyız. Zaman içinde en son kilo kaybı olacak bölgelerimizde yak yakımını gözlemlememiz çok da zor olmayacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika