Kardiyo Egzersizlerinin Önemi ve Faydaları

Kardiyo - 9 Eylül 2015 21:32 A A

Kardiyo çalışmaları sporun vazgeçilmez egzersizlerinin başında gelir. Kardiyo egzersizlerinde maksimum verim elde etmek bizim elimizde. Kardiyo çalışmaları en basitiyle egzersiz anında kalp atış hızının artması ve amaç dahilinde belirli bir seviyede, belirli sürelerde çalışmaya devam  etmesi demektir.

Kardiyo egzersizlerinin daha önceki yazılarda da belirtildiği gibi bir çok faydalarını saymak mümkündür. Başta kalori yakarak kilo verme yani zayıflamanın mümkün olduğu kardiyo egzersizleri sağlık açısından da bizlere fayda sağlamaktadır.

Kalbin güçlenmesine, kan dolaşım sisteminin gelişmesine, yüksek kolestrol, yüksek tansiyon, kalp krizi ve diyabet riskinin önlenmesini de sağlar.

Ayrıca kardiyo egzersizlerinin insan yapısı ve psikolojisi açısından da olumlu yönleri buunmaktadır. Bunları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

Kardiyo Egzersizlerinin Başlıca Faydaları Şunlardır:

  • Kardiyo, kalori yakmak ve kilo vermenin en etkili yollarından biridir.
  • Kardiyo, vücudun ihtiyaç duyduğu kanı pompalayarak kalbimizi güçlendirir.
  • Kardiyo, akciğer kapasitesini artırır.
  • Kardiyo, kan dolaşım sistemini geliştirir.
  • Kardiyo, yüksek kolestrol, yüksek tansiyon, kalp krizi ve diyabet riskini azaltır.
  • Kardiyo, kendimizi sıhhatli ve daha iyi hissetmemizi sağlar.
  • Kardiyo, vücudumuzun dinçleşmesini sağlayarak daha kaliteli bir uyku düzeni oluşturmamızı sağlar.
  • Kardiyo, gün içerisinde yaşanılan stresi azaltır

 

Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Kardiyo egzersizleri vücutta kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Kan dolaşımı, kilo vermenin, kilo almanın, büyüme hormonu sağlanmasının, kas gelişiminin temel unsurudur. Kardiyo egzersizlerinin diğer kütle egzersizlerinden en önemli farkı ağırlık çalışmaları, yüklenme şekli olarak kısa sürelerle yapılan bir egzersiz şekli olmasıdır. Bir hareketi uzun setler halinde yapmak yerine hareketin kısa ve hızlı olarak kalp ritminin artırılıp azaltılması suretiyle tekrar edilmesidir. Kütle egzersizlerinde (Vücut Geliştirme gibi) hedef olarak kendimize bir ağırlık ve set sayısı koyarak bu çalışmanın sonucunu vücudumuzla orantılı şekilde görebiliriz. Lakin Kardiyo bundan farklı bir egzersiz şeklidir. Belli bir süre boyunca sabit hızda ya da hız değiştirerek düzenli bir yüklenme demektir .

Kardiyo sonucunda yağlar yakıldığından dolayı kas aralarında ve çevresinde bulunan yağların yok olması daha sıkı ve diri kaslara sahip olmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yağların yakılması sonucunda açığa çıkan enerji miktarı daha yüksek olacağı için bu durum daha çok çalışabilmek ve daha çok gelişebilmek için bizlere geri dönecektir.

Bu haber 777 kez okundu.
Kardiyo - 21:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.