18° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.61
  • DOLAR 5.71

Kardiyo Nedir? (Cardio)

Kardiyo - 9 Eylül 2015 18:20 A A

Kardiyo, vücudumuzdaki istenmeyen yağların yakılması için belli bir tempoda, kalp ritminin yüksek seyirlerde olduğu egzersizlerdir. Kardiyo isminden de anlaşılacağı gibi kalp ritmiyle alakalı bir egzersizdir. Nabız atışının yapılan egzersiz boyunca değiştirilmesi suretiyle kan akış hızının vücuda etkisi görülmektedir.

Kan akış hızı kas gelişimi ve yağ yakımı ile doğrudan bağlantılıdır. Vücudunuzda belli bir kas grubunun ortaya çıkarılması kardiyo ile o bölgenin çalıştırılması sonucunda sağlanmış olacaktır.

Kardiyo egzersizlerine örnek verecek olursak, koşu, ip atlama, bisiklet, yüzme, kürek çekme vb. egzersizlerdir.

Neden Kardiyo Yapmalıyım?

Vücuttaki istenmeyen yağların yakılabilmesi ve vücudun forma girebilmesi için kardiyo bilinen başlıca egzersizdir. Fazla yağlar kardiyo egzersizleri  ile yakılarak gider .

vucut-gelistirme-kardiyo-egzersiz

Ne Kadar Süre Kardiyo Yapmalıyım?

Vücuttaki yağ yakıcı enzimler egzersize başlandıktan 10-15 dk sonra çalışmaya başlar ve bu zamana kadar yapılan egzersizler (koşma, bisiklet sürme, ip atlama, kürek çekme vs.) karbonhidrat yakılmasını sağlar.  Yani ilk 10-15 dk lık süre içinde yapılan kardiyo egzersizleri vücuttaki yağların yakılmasını sağlamaz.

Kardiyo egzersizleri ile fazla yağlardan kurtulmak için haftada 3-4 kez dinlenmeli, belli bir egzersiz programı ile çalışmak faydalı olacaktır.

Haftalık en az 25-30 dk lık kardiyo egzersiz programı ile bir gün çalışıp bir gün dinlenip bir gün ara ile egzersiz tekrarlanarak kısa sürede değişimin farkı gözlenebilir.

Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Kardiyo egzersizleri vücutta kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Kan dolaşımı, kilo vermenin, kilo almanın, büyüme hormonu sağlanmasının, kas gelişiminin temel unsurudur. Kardiyo egzersizlerinin diğer kütle egzersizlerinden en önemli farkı ağırlık çalışmaları, yüklenme şekli olarak kısa sürelerle yapılan bir egzersiz şekli olmasıdır. Bir hareketi uzun setler halinde yapmak yerine hareketin kısa ve hızlı olarak kalp ritminin artırılıp azaltılması suretiyle tekrar edilmesidir. Kütle egzersizlerinde (Vücut Geliştirme gibi) hedef olarak kendimize bir ağırlık ve set sayısı koyarak bu çalışmanın sonucunu vücudumuzla orantılı şekilde görebiliriz. Lakin Kardiyo bundan farklı bir egzersiz şeklidir. Belli bir süre boyunca sabit hızda ya da hız değiştirerek düzenli bir yüklenme demektir .

Kardiyo sonucunda yağlar yakıldığından dolayı kas aralarında ve çevresinde bulunan yağların yok olması daha sıkı ve diri kaslara sahip olmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yağların yakılması sonucunda açığa çıkan enerji miktarı daha yüksek olacağı için bu durum daha çok çalışabilmek ve daha çok gelişebilmek için bizlere geri dönecektir.

Kardiyo Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kardiyo çalışmaları önceden bir plan dahilinde gerçekleştirilmektedir. Kardiyo egzersizleri için mutlaka kendimize bir zaman ayırmamız gerekmekte. Örneğin body gibi ağırlık çalışmalarında zamanımız kısıtlı ise, ağırlık şiddetini artırıp, set sayılarını kısarak da aynı sonuca gitmemiz mümkün olabilmektedir. Aynı durumu kardiyo egzersizleri için uygulamak doğru sonuç vermeyecektir. Kardiyoyu süreyi kısaltmak maksatlı şiddetlendirmek egzersizi aerobikten – anaerobiğe doğru şekillendirecektir. Bu durum kas gelişimini istediğimiz bir dönemde kas kaybı olarak sonuçlanabilir. Her zaman planlandığımız egzersiz programı ne ise onu sürdürmeliyiz. Eğer süremiz yeterli değil ise zamanı sıkıştırarak farklı durumlara yol açmak yerine hiç yapmayıp uygun bir zamana ertelemek daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Kardiyo egzersizlerine önemli olan nabız hızıdır. Nabız hızı aerobik bölgenin dışına çıkmamalıdır. Nabız hızı aerobik bölgenin dışına çıkmamalıdır. Yani %70 civarında egzersizler yapılmalıdır. Aksi halde bunun aşılması durumunda anaerobik bölgeye geçilmiş olur ki bu da sürekli yapılmasının zarar getireceği bir durumdur.  Nabız testi ile nabız hızının %70 lerde tutulması gerekmektedir.

Nabız Testi Nasıl Yapılır?

Nabız hızının %70 seviyelerinde olması ve aşılması durumunda aerobik bölgenin dışına çıkılacağını ifade etmiştik. Bu durumda nabız hızını bu seviyelerde korumak için nabız testi yani diğer bir adıyla konuşma testini uygulayabiliriz. Nabız testinde egzersiz anında konuşmaya çalışırız. Bu esnada çok rahat bir şekilde konuşabiliyorsak tempomuz yavaş demektir. Hiç konuşamıyorsak tempomuz hızlı demektir. Tempomuzu düşürmeliyiz. Nabız hızının olağan seviyede korunması için egzersiz esnasında çok uzun cümleler kuramamakla birlikte konuşabilmeliyiz ki bu da %70 aerobik seviyesinin yakalandığını işaret etmektedir.

Bu haber 886 kez okundu.

Kardiyo - 18:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.