20° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.45
  • DOLAR 5.63

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayan Salgılar

Sağlık - 28 Ekim 2015 18:40 A A

Vücudunuzda iyi hissetmenizi sağlayan salgıların neler olduğunu biliyor muydunuz.. Vücutta salgılanan kimi salgılar bizim iç dengemizi sağlar, metabolizmamızı düzenler. Tamamen bu salgıların iyi salgılanması veya kötü salgılanması sonucu ruh dengemiz bozulabilir veya kendimizi çok iyi hissedebiliriz. Bilimsel açıklamalardan ziyade daha çok anlaşılır olması adına vücudumuzda yarattığı etkilerden bahsedelim. Bakın hangi salgı bizde hangi etkileri yaratıyor..

uyku-300x224

Melatonin Hormonu : Özellikle geceleri uyuduğumuz anlarda salgılanan bir hormondur. Vücudun biyolojik ve ritmik saatini ayarlayan bu hormon gece ne kadar uzunsa o kadar fazla salgılanır. O sebepledir ki kişilere tavsiye edilen genellikle gece 23.00 ile 03.00 arasında uyuyor olmalarıdır. Melatoninin en fazla ve iyi salgılandığı saat aralığının bu saatler arası olduğu biliniyor. Peki ya melatonin hayatımızı nasıl etkiler? Stresi azaltarak, yaşlanma hızını düşürür ve yaşam kalitemizi arttırır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi sebebiyle ise daha az yorgunluk hissi, daha az miskinlik yaşamamızı sağlar. Bu özellikleriyle daha dinç ve daha  sağlıklı bir vücuda sahip olmamız konusunda bize katkı sağlar. Üstelik melatonin kanserden de korunmamızı sağlar. Bu hormonun etkileri bize gösteriyor ki uyku düzenine dikkat etmeli, melatonin hormonunun faydalarından maksimum seviyede yararlanılmalıdır. Siz de sağlığınız için gece uykunuzu almaya özen gösterin ve uykusuz geceler geçirmekten kaçının..

mutlu_kadin-297x300

Endorfin Hormonu : Sadece beyinde üretilir. Mutluluk hormonu olaak bilinir ve en çok salgılandığı durumlar ise acı, yaralanmalar ve aşırı stres dönemleridir. Salgılandığında bu bahsettiğimiz hisler azalır veya tamamen ortadan kalkar. Yetersiz endorfin sagılanması durumunda ise mutsuzluk, depresyon baş gösterir. Mutluluğunuzun yüksek olduğu, kendinizi iyi hissettiğiniz dönemler endorfinin çok salgılandığı durumlardır. Siz mutlu olduğunuz işlerle uğraştığınızda, lezzetli yemekler yiyip,kayak sporlarıyla uğraşmak, paraşütle atlamak veya aşık olmak, endorfini arttıran nedenlerdir. Endorfin, beynin haz merkeziyle ilgilidir. Ve siz mutlu oldukça artar, acınız yükseldikçe azaltmak için artar.. eğer depresyonda ve mutsuz bir dönemde iseniz endorfin salgısı yeterli değildir.. Bir an evvel mutlu olmanın yollarını aramakla işe başlayabilirsiniz.

Bu haber 102 kez okundu.
Sağlık - 18:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.