19° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.63
  • DOLAR 5.72

Kilo Vermenin Püf Noktaları

Beslenme - 22 Aralık 2015 11:18 A A

Kilo vermenin kolay olmadığını genellikle herkes bilir. Kilo vermek biraz da bilgiye ihtiyaç duyar. Bizde size önemli, kısa, basit ama kilo vermenin püf noktaları olan bilgiler vereceğiz;

1-Çay İçin: Araştırmalar düzenli olarak yeşil çay içen insanların vücut kütle indekslerinin düşmeye daha meyilli olduğunu gösteriyor.

2-Acı Biber Tüketin: Araştırmalara göre acı biberin içeriğinde bulunan capsasin maddesinin yağ yakımını hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

3-Daha Fazla Protein Tüketin: Protein sadece kas geliştirmenizi sağlamaz aynı zamanda termojenik etkisi ile daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

4-Balık ya da Balık Yağı Kullanın: Yapılan araştırmalara göre insanların düzenli olarak balık yağı tüketenlerinin balık yağı tüketmeyenlere göre vücütdaki yağ oranının daha düşük olduğu gözlemlendi. Bununla beraber omega-3 yağ asitleri için de aynı sonuçlar elde edildi. Bunun için bolca balık, balık tüketemiyorsanız balık yağı tüketmenizde fayda var.

5-Yemeğe Salata İle Başlayın: Böylece midenizi hızlıca düşük kalorili bir besinle doldurup açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

6-Lifli Beslenmeyi Unutmayın: İnsanın sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan lifli besinler ayrıca sizi tok tutar.

7-Yemekten Önce 2 Bardak Su için: Araştırmalara göre yemekten önce içilen 2 bardak su içen insanların daha kolay zayıfladığı ortaya atılmıştır.

8-İçeriği Açık Besin Alın: İçeriği açık( yani ne kadar kalori olduğu vb. bilgiler) besinler alın ve onları yiyin. Bu sayede ne kadar yediğinizi ve diyet programınıza göre daha ne kadar yemeniz gerektiğini gösterir.

9-Öğünleri Atlamayın: Öğünleri atlamak sizin kişisel iradenizi zayıflatır. Aç kalmak zayıflamanıza yardımcı olmaz aksine yanlış beslenmenize sebep olur.

10-Yavaş Beslenin: Yemeğinizi yavaş yemek sindirim sisteminizi rahatlatacak yediğiniz besinleri daha kolay sindirip kilo almanızı önleyecektir.

11-Sağlıklı Atıştırmalar Yapın: Ara öğünlerin temel öğünler kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu ara öğünlerde sağlıklı beslenirseniz kilo vermeniz daha kolaylaşır.

12-Kızartmayın: Bir önceki makalede de söylediğimiz gibi en zararlı ve yemememiz gereken besinlerin başında kızartma geliyordu.

13-Bir Hedef Seçin: Bu tavsiyemiz motive kalmanızı ve pes etmemenizi sağlar. Hedefleriniz kısa periyotlardan oluşursa uzun vadeli hedefler gibi sıkıcı olmaz.

14-Tartılın: Araştırmalara göre her gün tartılan insanların diyet programları ve antremanlarına daha çok uyduğunu göstermektedir. Kilonuzu takıntı haline getirmeyin sadece kilonuzu takip edin.

15-Gülün: Araştırmaya göre günde fazladan 10 dakika gülmenin 30 kalori yaktığı öne atılmıştır.

16-Yeni Arkadaşlar Edinin: Özellikle spor salonunda sizinle beraber birçok insanın kilo vermek için uğraştığı ve arkadaşlarının olmadığını görürsünüz. Arkadaşlık kurun ve birbirinizi motive edin. Ama sakın muhabbete dalmayın yaptığınız antremana konsantre olun.

17-Dürüst Olun: Kilo vermek uzun bir süreç ve bu süreçte hata yapmak olmayacak bir şey değildir. Hatanıza dürüst olun çünkü dürüst olduğunuz hatayı düzeltmek daha basittir.

18-Markete Tok Gidin: Markete aç giderseniz nefsinizi tutamaz ve her şeyden almaya başlarsınız. Bu da evde veya işyerinizde sizi aldığınız şeyi yemeye zorlar. Bu da kilo aldırır.

19-Ağırlık Kaldırın: Ağırlık egzersizleri kas kütlenizi arttırır ve harcadığınız kaloriler yanında kas kütlenizin artmasıyla metabolizmanızın hızlanması bunun sonucunda da yağlarınızı hızlı yakmanızı sağlar.

20-Merdivenleri Kullanın: Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa günümüzde popüler olan asansörleri kullanmayın onun yerine üşenmeyip merdivenlerden çıkın.

21- Mesaj Atmayın: İnsanların hatırlarını mesajla sorucağınıza evine yürüyerek gidin, buluşun, gezin.

22-Bisiklet İle Gezin: Bisiklet ucuz maliyetli, eğlenceli ve yüksek kalori yakan bir spordur. Bisiklet ile gezmek zevklidir. Zevkin yanı sıra yağlarınızı da yakarak çok eğleneceksiniz.

23-Adım Sayar Alın: Adım sayar almak programını düzenli yapmanızı sağlar bu yüzden adım sayar alın.

Bu haber 623 kez okundu.
Beslenme - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.