Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Arttırılır?

Fitness - 14 Eylül 2015 16:19 A A

Herhangi bir fiziksel aktivite esnasında, sporcuların veya takımın o anki göstermiş olduğu performans düzeyine kondisyon denir. Kondisyon, sporcuların veya takımın fiziksel veya psikolojik olarak kapasitelerinin arttırılması şeklinde açıklanabilir. Bir kişinin daha hızlı koşması, daha yükseğe sıçraması gibi…

Bir kişinin daha hızlı koşması, daha yükseğe sıçraması, daha fazla miktarda ağırlık kaldırması, yaptığı spora konsantre olması, odaklanması gibi uğraştığı spor branşında daha iyi bir fitness düzeyine gelmesine ve o seviyede performans göstermesine dayanmaktadır.

Fiziksel fitness kondisyonu iki ana kısımda incelenebilir:

– Genel Fitnes Düzeyi

– Spesifik Fitness Düzeyidir.

kondisyon-artirma

Genel fitness düzeyi, sporcunun daha sağlıklı olması için yapılan egzersizleri içerisinde barındırırken, spesifik fitness düzeyi ise, uğraştığı spor dalına yönelik çalışmalardan oluşaktadır. Fiziksel fitness seviyesi, sadece spor yapmak demek değildir. Dengeli bir beslenme programına sahip olma ve dinlenme öğelerini de taşımaktadır.

Kondisyon çalışmaları uzmanlar danışmanlığında kişiye veya kişilere özel olarak belirlenmelidir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, kas yapısı, vücut tipi, becerileri göz önünde bulundurularak kondisyon programı belirlenmelidir. Örnek verecek olursak, patlayıcı kuvvet özellikleri iyi olan bir kişiye, bu yönde çalışmalar yaptırmak, kişin kondisyon seviyesini arttırmaya yardımcı olurken, farklı bir antrenman programı uygulanması aynı kişinin kondisyon seviyesinin düşürebilir. Bu durumda özel bir program belirlenmesi için eğitmeninize veya antrenörünüze danışmanızda büyük fayda vardır.

Kondisyon nasıl artar? Nasıl Arttırılır ?

Kondisyon arttırmadan önce amacınızın ne olduğunu çok iyi saptamak yerinde bir tercih olur. Amacınız kardiyovasküler kapasitenii geliştirmek mi, dayanıklılığınızı arttırmak mı, kuvvet artışı sağlamak mı, yoksa genel olarak sağlıklı olmak mı? Bu sorunun cevabını verdikten sonra, bireysel özelliklerinizi ve sağlık durumunuzu tam olarak saptayın. Herhangi bir hastalığa veya sakatlığa sahip misiniz? Uzun mesafe koşular size uygun mu? Sıçrama özelliğiniz hangi seviyede? vb. cevaplar sizin kardiyo düzeyinizin artması için oldukça önemlidir.

Kardiyovasküler seviyenizi arttırmak için, koşu, yürüyüş, ip atlama, bisiklete binme, kürek çekme, yüzme vb. fiziksel aktiviteleri uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan mesele, bir anda aklınızdaki kondisyon seviyesine ulaşmanız hemen hemen imkansızdır. 1 saat boyunda durmaksızın koşmak istiyorsanız, bunu başlar başlamaz yapamazsınız. Bu hadise bir bebeğin emeklemeden koşmasına benzer. Bu sebep doğrultusunda 15 ila 20 dakikalık yürüyüşlerle harekete geçmeye başlanabilir. Vücut bu egzersiz programına alıştığı zaman, süreyi 20 ila 25 dakikalık periyoda taşıyabilirsiniz. Vücut 20-25 dakikalık performans düzeyine alıştığı zaman, 15-20 dakikalık yürüyüş seviyesine göre kondisyonunuz artmış anlamına gelmektedir. Buradaki önemli husus, nasıl olsa vücud kondisyonu arttı diye düşünüp bir anda 1 saat yürümeye çalışmaktır.

Vücudumuz belirli düzeyde bir kondisyon seviyesine ulaşmadan bir üst seviyeye zorlamamız, sakatlık riskinin armasına neden olmaktadır. Bu prensipler doğrultusunda devam ederseniz, belli bir süre sonra 1 saat tempolu bir şekilde yürüyebilir bir kondisyon düzeyine ulaşmışsınız demektir. Bu performans seviyesine vücudunuz alıştıktan sonra, akabinde 1 saatlik yürüyüş programınızın, içerisine kısa süreli tempolu koşular ekleyebilirsiniz. Bu durumdan bir süre sonra ise 1 saat boyunca hiç durmadan koşabilir bir kondisyon seviyesine gelmiş olacaksınız. Bu anlattığımız tüm kondisyon süreci 4 ila 6 aylık bir egzersiz periyodunu kapsamaktadır. Lakin kalıcı ve emin adımlarla ilerlemeniz hem kondisyon seviyenizin devamlılığı açısından, hem de sakatlıktan uzak ve sağlıklı bir şekilde egzersizlerinizi sürdürebilmeniz için oldukça önemlidir.

Aynı mantık ile yaklaşılacak olursa, kas gelişimi için de benzer bir strateji izlenebilir. Unutulmamalıdır ki kaslar ile birlikte eklemler, tendonlar ve bağlar aynı anda kuvvet kazanmaz. Bu yüzden vücut belirli bir ağırlığa yada kondisyona alışmadan çok ağır kilolarla çalışmayı kaldıramayabilir.

Bu haber 35646 kez okundu.
Fitness - 16:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.