...
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Koşu ve Yürüyüş için Ayakkabı Tercihi

19 Kasım 2015 - 440 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Spor»Kıyafet Seçimi»Koşu ve Yürüyüş için Ayakkabı Tercihi
Koşu ve Yürüyüş için Ayakkabı Tercihi

Koşu ve yürüyüş yapanların tercih edeceği ayakkabıların tabanı çok önemlidir. Eğer arazide yürüyorsanız ve ince tabanlı bir ayakkabı seçmişseniz arazinin tüm engebelerini hissedeceğiniz için tabandan gelen çarpmalar sizin belinize, boynunuza zarar verebilir. Boru taban seçimi özellikle arazi yürüyüşlerinde sert taban olabilir veya düz bir yolda yürüyorsanız yine taban özelliği çok önemlidir.

Yaptığınız aktiviteye göre ayakkabının tabanı, büyüklüğü size uygun olmalıdır. Eğer ayağınız ayakkabının içerisinde hareket ediyorsa ayak bileği ağrıları, diz ağrıları ve bel ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Ayakkabı size, ortama ve hava şartlarına uygun olduğunda egzersiz için performans olarak çok uygundur.

Yazın yürüyüş sırasında giydiğimiz ayakkabılar eğer hava aldırmayan şekildeyse terleme gibi sürtünme gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Yine kışın giydiğimiz ayakkabılar çok inceyse ıslanabilir, içerisinde su dolabilir. Uygun şartlarda seçilen ayakkabılar ayağınıza da uyumlu olur.

Ayakkabının yürüyüş esnasında bükülebilir esneklikte de olması önemlidir. Çünkü ayağınızda yürüyüş yaptığınız sırada taban ve ayak pençesinin yerden ayrılması hareketi size rahat yürüyüş yapmayı sağlar. Ayakkabının hafif esnek ve bükülebilir olması yürüyüş performansınızı daha da arttıracaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika