Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mevsimsel Depresyona Yakalanma ve Sebepleri

28 Ekim 2015 - 88 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Mevsimsel Depresyona Yakalanma ve Sebepleri
Mevsimsel Depresyona Yakalanma ve Sebepleri

Güneşli ve açık havanın insan psikolojisi üzerinde etkisi olukça yüksektir. Kapalı hava koşullarında depresif bir hal aldığımız, açık ve güneşli havalarda ise genellikle kendimizi daha enerjik ve daha iyi hissederiz.

Depresyon türleri incelendiğinde genellikle sonbahar döneminde yaşanan ve kış ayı boyunca devam eden depresyonlara kış depresyonu adı veriliyor. Normal şartlarda depresyona sahip olan insanların ise sonbahar dönemlerinde depresif durumları biraz daha baş gösterebiliyor. Mevsimsel depresyon genellikle kışın meydana gelen depresyonlardır.. Çünkü az öncede bahsedildiği üzere gün ışığı ile insan psikolojisi arasında soğru orantılı bir etki söz konusu oluyor. Gün ışığı tek bir belirti olmuyor elbetteki.. Genetik geçişlerden kaynaklı etkilerde depresyonun sebepleri arasında yer alıyor. Yaşanan stres verici durumlar, yaşantılarda depresyonu tetikleyici olabiliyor.

Hemen hemen her yaş grubunda ortaya çıkabilen mevsimsel depresyon, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmesi ile birlikte 20 ile 30 yaş grubu arasında daha fazla görülüyor. Daha önce depresyon geçirmiş kişilerin mevsimsel depresyona yakalanma riski diğer kişilere orala daha yüksek oranda olabiliyor. Herkesçe yaşanabilecek bir durum olan mevsimsel depresyonda eğer kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir durum ortaya çıkması halinde bir doktora görünmesi ve destek alarak kişilerin yaşam kalitesini tekrar eski hale getirmesi en ideal yol olacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika