Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Pilates’te Pelvik Stabilite

02 Ekim 2015 - 355 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Pilates»Pilates’te Pelvik Stabilite
Pilates’te Pelvik Stabilite

Doğru nefes almayı, karın boşluğunu doğru kullanmayı ve pelvik bölge hareketlerini öğrendikten sonra; yeni ancak biraz daha karmaşık bir beceriyle karşı karşıya kalırsınız: pelvik stabilite.

Günlük aktivitelerinizde, bacaklarınızı indirip kaldırırken bilinçsiz yaptığınız her hareket kalça bölgenizi veya belinizi inciteceğinden pelvik bölge ve omurgadaki kaslar bu durumdan kötü etkilenir. Ancak ve ancak, söz konusu bölgeyi sabitlemeyi öğrenerek kas zedelenmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Pelvik stabilite hareketi, bacakların hareketi ve ağırlığına karşı leğen kemiği ve omurgayı stabilite ettiğiniz diz kırma egzersiziyle gerçekleştirilebilir. Bu hareket karın kaslarınızı güçlendirir ve bu bölgedeki dik kasları uzatarak diğer üç kasın sıkışmamasına ve görevlerini daha etkili bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olur.

pilatessjpg

Pelvik stabilite sağlamak

Yürürken, koşarken, merdiven çıkarken, eğilip kalkarken veya bir şeyi itip çekerken gereksiz yere omurganıza veya kalçalarınıza yüklenmemek için pelvik stabilitenin sağlanması gerekmektedir. Karın kaslarınız güçlendiğinde omurga ve bel kemiğiniz sabitlenir ve kalçadaki fleksör kaslardan en iyi sonucu alırsınız. Bu kaslar bacaklarınızı daha güvenli ve etkili kullanmanızı sağlar. Eğer bir duruş ya da yürüyüş bozukluğunuz varsa, dış fleksörler çok fazla zorlanarak iliopsoas adı verilen kasların görevlerini yapmasını engeller. Bu nedenle hareket yetersizlikleri ve sakatlanmalarla karşılaşabilirsiniz.

pelvik-stabilite02

Iliopsoas adı verilen kas grubu psoas ve iliacus adında iki ayrı kas grubundan oluşur. Psoas bel kemiğinizin etrafını sarar ve leğen kemiğinizin etrafındaki iliacus kaslarıyla birleşir. Beraber görev yapan bu kaslar kalçanın tamamını sararak bacaklarınızın üst bölgelerine kadar gelir.

Iliopsas’ın iki önemli görevi bulunmaktadır. Omurga dengelendiğinde kalça ile omurga arasındaki bağlantıyı sağlar ve bacaklar dengelendiğinde de yine aynı şekilde omurgadan kalçaya doğru bir dengelenme sağlar.

Hem pilates hem de bütün hayatınız boyunca bu kas grubunun görevi önemlidir. Bu kaslar omurga, leğen kemiği ve bacak arasında bir köprü kurduğu için, vücudun bu bölgelerini hem birbirinden bağımsız hem de birbiriyle ilişki içindeyken doğru kullanmayı öğrenmek çok çalıştırmayı gerektirsede buna değer. Sırtınızı incitmemek veya kalçanıza zarar vermemek için, kalçanızı hareket ettirdiğinizde leğen kemiğinizi ve omurganızı sabit tutabilmelisiniz; bu beceriyi diz kırma egzersiziyle kazanabilirisiniz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika