Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Pilates Yaparken En Çok Kullanılan Teknikler

29 Eylül 2015 - 275 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Pilates»Pilates Yaparken En Çok Kullanılan Teknikler
Pilates Yaparken En Çok Kullanılan Teknikler

Pilates yaparken doğru teknikler kullanmak çok önemlidir. Yanlışlıkla yapacağınız bir hareket sakatlıklara sebep olabilir. Dolayısıyla pilatesi her zaman en iyi şekilde yapabilmek için özen göstermeli, teknikleri doğru uygulamalı ve kontrolü elden bırakmamalısınız.

Her bir egzersizin kendine özgü bir takım kuralları bulunmaktadır. Fakat; pilateste genel geçer dikkat edilmesi gereken bir takım teknikler vardır ki; pilates egzersiz süreci boyunca bunları göz önünde bulundurmalı ve kontrollü bir şekilde teknikleri yerine getirmelisiniz.

Öncelikle, hangi egzersizi yapıyor olursanız olun dikkat etmeniz gereken ilk tekniklerden biri nefes alış-verişleridir. Kontrollü, egzersize uygun, ritmik ve güçlü nefes alışverişlerini her egzersizde uygulamanız gerekiyor. Üstelik, doğru teknikler ile… Karın daima içeride, burundan güçlü bir nefes alıyoruz ve ağızdan yavaşça bırakıyoruz. Tüm egzersizlerde karnımızın içeride olmasına ve nefes alıp verirken göğsümüzün şişmemesine özen gösteriyoruz.

Postür, diğer en önemli hususlardan bir tanesi. Postürümüzü yani duruşumuzu her egzersizde egzersizin gerektirdiği şekilde ayarlamalıyız. Bel bölgemize fazla yük bindirmemeye özen göstermeliyiz. Mat üzerinde sırt üstü bir duruş sergilerken daima pelvik bölgemizin doğru duruşta konumlandırılmış olmasına dikkat etmeliyiz.

Tekniklerden bir diğeri bedenin farkındalığıdır. Daima çalıştırdığımız bölgeye odaklanmalı, o bölgede çalışan kasları hissetmeli ve esnediğimizin farkına varmalıyız. Her egzersizde muhakak egzersizin odak noktasına konsantre olmalı ve egzersizi gerçekleştirirken asla acele etmemelisiniz. Pilates, çabukluk gerektiren bir spor değildir. Hız ve aktifliğin ön planda olmadığı bir spor dalıdır. Daha çok bedeninizi tanımanız, hissetmeniz, farkındalığınızı arttırmanız açısından önemli sakin bir spor dalıdır.

Kaslarınızı çalıştırırken, ters bir hareket yapmamaya ve onları fazla zorlamamaya özen göstermeliyiz. Öncelikle yapacağımız egzersizi bütünen anlamalı, hangi kasları kullanacağımızı ve ne şekilde gerçekleştirmemiz gerektiğini kavramalı daha sonra konsantrasyonlu bir şekilde egzersize başlamalıyız.

Belimizin doğru konumlandırılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Boynumuz hiç bir zaman zorlanmamalı…

Pilates yaparken bu tekniklere önem vermek, daha kaliteli bir egzersiz süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika