20° Yer yer hafif yoğunluklu yağış
  • EURO 6.58
  • DOLAR 5.70

Sahurda Tok Tutan Besinler

Beslenme - 19 Ekim 2015 09:50 A A

Yazın kavurucu sıcağı ve iftar saatinin beslenme alışkanlıklarına göre geç saatte olması sebebiyle vücut direnciniz düşebilir; metabolik açıdan bir uyum süreci yaşayabilirsiniz. İlk bir hafta süreç te yaşayabileceğiniz bu değişikliği en iyi şekilde geçirmek adına sahurda yiyebileceğiniz ve sizi gün boyu tok tutmaya yardımcı olacak besinlerden bahsediyoruz. İşte aşağıdaki besinler ile daha iyi bir gün geçirmeniz mümkün…

Yumurta

En önemli protein kaynağı olan yumurta fazla yenildiği taktirde rahatsızlık hissi uyandırabilir elbetteki ancak; 1 haşlanmış yumurtayı sahur sofranızda bulundurmanız hem protein kaynağı olması yönünden hem de yumurtanın tokluk süresini uzatması ile size iyi gelecektir.

yumurta01

Elma

Daha öncede sahurda meyve suyu içmek yerine kabukları ile meyvenin kendisini tüketmenizin daha iyi olacağından bahsetmiştik. Sahurda mutlaka bir elma yiyin. Kabuklarıyla tüketilen elma tok durmanıza yardımcı olmakla birlikte içerdiği asit sayesinde dişlerinizi temizlemeye de yardımcı olacaktır.

elma01

Tahıllar

Tahıllı besinler hayatınızın her anında mutlaka tüketmeniz gerekenler arasındadır. Vücuda olan faydası, mide işleyişini düzenlemesi ve bağırsak hareketlerini dengelemesi açısından oldukça önemlidir. Tüm bu özellikler ramazan ayında gününüzü daha iyi geçirmenizi sağlamıyor mu… İçinde barındırdığı lif, sindirimin çabuk olmasını engelleyerek uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tahıllı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Özellikle sahurda ekmek tüketecekseniz bu beyaz ekmek yerine kepekli ekmek olmalı.

tahil01

Yoğurt

Yine bir protein kaynağı daha. Vücudumuzun proteine gerçekten ihtiyacı var. Ve proteinler iştahı baskılamaya ciddi anlamda yardımcı olur. Ramazan ayında gece yemek yemek ile geç saatte iftar yapmanın bazı kişilerce “ramazanda kilo alacağım” endişesi gündeme gelebilir. Şunu söylemek gerekir ki;  yoğurt aynı zamanda yüksek kalsiyum sebebiyle zayıflamaya da yardımcıdır. Yüksek bir kalsiyum zenginliğine sahip olan yoğurt tüketimine önem verilmelidir. Bilimsel araştırmalarla tespit edilen sonuçta görülmüştür ki; yetersiz kalsiyum tüketimi kilo vermeyi zorlaştırıyor.

Hem protein ve kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak, uzun süre tok kalmanız konusunda size yardımcı olacak ve aynı zamanda kilo vermenizde yardımcı etken yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.

yogurt01

 

Bu haber 303 kez okundu.
Beslenme - 09:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.