Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sigarayı Bırakmak İçin Önce Ne Yapılmalı?

21 Ekim 2015 - 337 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Sigarayı Bırakmak İçin Önce Ne Yapılmalı?
Sigarayı Bırakmak İçin Önce Ne Yapılmalı?

Sigarayı bırakmada karar verme, bırakma için ön hazırlık yapma kişinin sigara bırakma sürecini olumlu yönde etkiliyor. Ön azırlık ile kişi psikolojik olarak kendini sigarayı bırakmaya daha istekli ve daha hazır hissediyor.

Ön Hazırlık Sürecinde Neler Yapılabilir?

Öncelikle kişi, sigarayı neden bırakması gerektiğini gözler önüne sermesi gerekiyor.. Sigarayı bıraktığında vücudundaki olumlu değişiklikleri düşünerek bu değişikliklerin gerçekten olacağına inanması gerekiyor.

Araştırmalar gösteriyor ki sigarayı bırakmak için “sigara sağlığa zararlıdır” cümlesi kişinin sigarayı bırakması için çok fazla etki etmiyor. Bireysel olarak tek başına düşünüldüğünde sağlık için zararları göz önüne alındığında ve birey bu konuda farkındalığını arttırdığında geri dönüşsüz sigarayı bırakma yoluna gidilebiliyor..

Hayatındaki kişilere kötü örnek olmayı istememe, nefes alışverişinin iyiye gitmemesi, kişi de belli başlı rahatsızlıkların oluşumu sigarayı bırakma konusunda daha fazla adım atılmasını sağlıyor. Önemli olan bu bilincin bir an evvel sağlanarak, fazla bağımlılık aşamasına gelinmeden farkedilip bırakma sürecine başlanmasıdır..

Uzun yıllar sigara içen kişiler için süreç biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Birden sigarayı bırakma her zaman tavsiye edilen bir durum ancak; eğer başarı sağlanamıyorsa kişi hoşlanmadığı bir başka sigara içerek ve psikolojisini bırakmaya hazırlayarak kademeli olarak bırakmaya teşvik edilebilir. Böylelikle hem haz hem nikotin aynı anda bırakılmış değil;önce hazdan soğutularak sonrasında ise nikotini hayatından çekerek bu durumun üstesinden gelebilir. Kademeli bırakmak çok fazla tavsiye edilmese de eğer diğer seçenekleri başaramıyorsanız başvurabileceğiniz bir yöntem oluyor..

Bu ön hazırlık sürecinde kararlık oldukça önemli.. Kişi kendi arzusuyla kurtulmayı amaçlamalı.. Bu aşamada sigarayı hayatınızda nereye koyduğunuz önemli..Sigarayı neyin yerine koyuyorsunuz.. Birşeylerle ilişkilendiriyor olmalısınız.. Keşfedin..

sigara, hem psikolojik hem fizyolojik hem de sosyal bir bağımlılıktır. Sigara bazı ortamlarda içilir veya bir yemek sonrası daha fazla içilir kimi içeceklerle daha fazla tercih edilir.. Saptayın ve bu ön hazırlıkta sigara ile bedeninizde olan yıpranmışlıkları farkedin.. Olmadığında sağlığınızın ne kadar iyiye gideceğini düşünün.. Ön hazırlığı tamamladığınızda artık psikolojik olarak sigarayı bırakmaya hazır olacaksınız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika