Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 546 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şınav çekmenin incelikleri. Şınav nasıl Çekilir? Şınav çekmenin faydaları?

14 Eylül 2015 - 19.937 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Fitness»Şınav çekmenin incelikleri. Şınav nasıl Çekilir? Şınav çekmenin faydaları?
Şınav çekmenin incelikleri. Şınav nasıl Çekilir? Şınav çekmenin faydaları?

İngilizcesi Push-up olan yere paralel bir şekilde uzanıp, kollar vasıtasıyla vücudu kaldırıp indirme şeklinde uygulanan genel kuvvet egzersizine şınav denir. Şınav egzersizi kondisyon arttırmak ve form tutmak için tercih edilen hareketlerin başında gelir.

Basit ve uygulaması oldukça kolay, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan uygulanan bir egzersizdir.

Şınav spor ile ilgilenen yahut ilgilenmeyen herkesin uygulayabileceği basit ve etkili bir harekettir. İlk etapta göğüs ve arka kol kasını geliştiren şınav egzersizi, akabinde omuz kaslarının gelişmesini de sağlar. Vücudun üst bölgesindeki tüm kasların çalışmasını sağlar.

Ayrıca şınav, göğüs bölgesi kaslarının toparlanmasını ve ayrık ve şekilli durmasını sağlar.

sinav-cekmek-sinav-nasil-cekilir

Şınav Nasıl Çekilir ?

Öncelikle ellerinizi omuz genişliğinde yada biraz daha geniş olacak şekilde, yere dayayarak, yüzükoyun vaziyette koyun. Vücudunuz düz konumda iken, kollarınızı dirseklerden kırarak, vücudunuzu yere yaklaştırın. Kollarınızı dirseklerden düz konuma getirerek, vücudu tekrar yukarı kaldırın. Bu iniş ve çıkışları tekrarlayın. Delinizi düz tutmanız ve dirseklerinizi tam açıp kapamanız halinde nizami ve doğru bir şınav çekmiş olacaksınız. Böylelikle kollarınıza, göğüs ve omuzlarınıza binen vücut ağırlığı kuvveti, bu bölgelerdeki kas yapısını kuvvetlendirecektir. Aşağıdaki resimdeki doğru nizami bir şınav şeklidir.

Şınav şekerken vücut ağırlığını kollar taşımaktadır. Vücut daima düz olmalı, ayaktan kafaya kadar düz bir çizgi varmış gibi düz durulmalıdır. Her egzersiz hareketinde olduğu gibi şınav çekerken de nefes çok önemlidir. Şınav çekerken maksimum verime ancak doğru nefes alıp vermek suretiyle ulaşılabilir. Şınavda yukarı çıkarken nefes verip, aşağı inerken de nefes alınmalıdır. Basit mantıkla düşünülecek olursa, zorlanırken nefes ver, inerken nefes al. Bu bütün egzersizlerde böyledir.

Şınav çekemeyen ya da az şınav çekebilenler,

Şınav hareketi yapıldıkça öğrenilen ve kondisyon kazanılan bir harekettir. Şınav hareketini ne kadar çok yaparsanız zaman geçtikçe şınav sayısı da o kadar artacaktır. Şınava yeni başlayanlar, şınav çekmekte zorlanıyorlar ise dizler yerde iken bu hareketi yapmak daha kolaydır. Hiç yapamayanlar ve ya az sayıda şınav çekenler dizleri yere dayayarak daha rahat şınav çekebilirler. Bu da sizi normal şınav çekmeye alıştırmak için bir aşamadır.

1-sinav-cekme

Neden Şınav Çekilmeli?

* Şınav spor yapan yada yapmayan herkesin tercih edeceği en basit ve yaygın hareketlerin başında gelir.

* Şınav, başta göğüs olmak üzere, karın, kol ve omuz kaslarının gelişiminde önemli bir rol üstlenir.

* Şınav hareketi her yerde uygulanabilen, pahalı ekipmanlara veya spor salonlarına ihtiyaç duyulmadan, tamamen vücut ağırlığı ile yapılan bir egzersizdir.

* Şınav, özellikle göğüs ve arka kol (triceps) kaslarını geliştirmek ve üst bölgeyi daha fit bir görünüme kavuşturmak için tercih edilen etkili bir egzersizdir.

* Şınav kolay yağ yakımını sağlayan ve kısa sürede yağların yok olarak kas yapısının gelişimini sağlayan bir harekettir.

* Şınav kişiyi formda tutmayı sağlar.

* Şınav, kasların düzenli çalışmasını sağlar.

* Başta göğüs kası olmak üzere bir çok kasın çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olur.

* Şınav öncelikli olarak göğüs hareketi olsa da doğru yapıldığı takdirde arka kol (triceps), omuz, karın ve sırt kaslarının da çalışmasına olanak sağlar.

* Şınav vücudu düz tutmaya çalıştığımız için kalça ve bel kaslarının da güçlenmesini ve gelişimini sağlar.

* Şınav, göğüs kaslarına yandan çok güzel bir kavis oluşturarak, düzgün ve toplu durmasını sağlar.

* Şınav, göğüs yağlarını eritmede önemli bir rol üstlenir.

* Şınav, dünyaca ünlü otoriteler tarafından kanıtlanmış, en kolay ve en etkili göğüs kası egzersizidir.

* Uzun süre boyunca şınav çekmek, daha dinç, sağlam bir vücuda kavuşmayı, kişinin gün içinde daha zinde ve güçlü olmasını sağlar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika