17° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.50
  • DOLAR 5.64

Sistit Kimlerde Görülür? Nedenleri Nelerdir?

Sağlık - 27 Ekim 2015 13:49 A A

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  kadınlarda sistik oluşumu erkeklere oranla daha fazla görülüyor.. Bunun sebebi ise; kadınlardaki üretranın erkeklere oranla daha kısa olması..Üretra, idrarın mesaneden atılmasını sağlayan iki tarafı açık tüp şeklindeki kanaldır. Kadınların, idrar kanalı da dışarıya çok kısa bir şekilde açılıyor..

Böbreklerde yaşanan problemler (geçirilen rahatsızlıklar), gebelik, cinsel ilişkinin düzensiz olması, genital bölgenin yanlış temizlenmesi ve hijyen sağlanamaması, vücut direncinin az olduğu durumlar, sauna, havuz gibi ıslak ortamlar, genital bölgede akıntı gibi bir çok farklı sebeplerle sistit oluşabiliyor..

Kişiyi oldukça rahatsız eden bu rahatsızlık belirtileri ise, idrar yaparken zorlanma, yanma, genital bölgede ağrı, idrarı tutamama ve sürekli tuvalete çıkma isteğiyle desteklenen rahatsızlık durumlarıdır.. İlerleyen safhalarında idrar kaçırma gibi sorunlarla da karşılaşılaşılabilir..

Bu durumda hiç bekletmeden acilen bir doktora görünmek ve tedaviyi uygulamak gereklidir. Doktorun isteği ile yaptıracağınız bir idrar tahlili durumu ortaya çıkaracaktır. Bu aşamadan sonra doğru ilaç kullanımı ve günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda su tüketimi rahatsızlığa çözüm getirecektir.

Bu haber 88 kez okundu.
Sağlık - 13:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.