...
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Takıntılı Düşüncelerin Etkisi Vücudumuza Yansıyor

28 Ekim 2015 - 333 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Takıntılı Düşüncelerin Etkisi Vücudumuza Yansıyor
Takıntılı Düşüncelerin Etkisi Vücudumuza Yansıyor

Yaşamsal deneyimler kişileri olumsuz davranışlara itebilmektedir. Bu çoğunlukla bireylerde takıntı olarak ortaya çıkabilmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanmış olan talihsizlikler, hastalıklar, değişiklikler, yaşanan taciz ve bunun gibi çoğaltabileceğimiz ve kişiyi psikolojik olarak sarsıntıya sokan sebepler ileriki dönemlerde kendini takını olarak gösterebilir ve bu hiç şüphesiz bireyi rahatsız eden ve sürekli sıkıntı içerisinde olmasına sebep olan bir duygudur. Yaşananların bir sonucu olarak kişiye farkettirmeden gelir ve bir gün baktığınızda aslında takıntılarla yaşadığınızı görürsünüz..

Takıntının rahatsız edici boyutu tıpta obsesif- kompulsif bozukluk olarak nitelendirilir. Fakat takıntılarınızdan şikayet ediyorsanız eğer bir teşhis için kesinlikle doktora danışmalısınız. Belki de dönemsel geçici bir sıkıntınız vardır ya da eğer obsesif – kompulsif bir bozukluuksa eğer yaşadığınız size bu tanıyı bir hekim koymalıdır. Böylece takıntıyla başetme yolları için bir adım atmış olabilirsiniz.

Takıntı, düzeyine bağlı olmak kaydı ile iki türlü aşılabilir bir gerçektir. Bunlardan biri bilişsel tedavi yöntemi ve bir diğeri ise ilaç tedavisidir. Fakat ilaç tedavisi için öncelikle bir hekim tarafından size bir taı konulmuş, sorununuzun saptanmış olması gerekir. Alacağınız ilacı ise elbetteki doktorunuz belirlemelidir.

Bilişsel davranışta hedeflenen, bireyin takıntılarıyla yüzleşmesi, abarttığı veya felaketler silsilesi olarak gördüğü durumlarda bu tarz düşüncelerini aza indirgemesidir. Olumsuz düşünceler en aza indirilmeye odaklanılarak bu düşüncelerden kurtulmak amaçlanır.

Takıntılı düşünceler, insanın kendisini kötü hissetmeye başlamasıyla birlikte, onu depresyona sürükleyebilir, dingin bir zihinden alıkoyabilir, günlük işlerini aksatmasına veya verimli olamamasına sebep olabilir ve kişiyi huzursuz eder. Takıntılar, mantıksız olduğu bilinmesine rağmen bir türlü düşünmekten alıkonulamayan düşüncelerdir. Ve bir tür zorlantı olarak nitelendirilebilir. Tekrarlayan düşünceler, zihni meşgul eder ve alıkoyar. Bu durumdan kurtulmayı amaçlayan bireyin sabırlı olması ve davranışlarını gözden geçirerek, işin daima mantıklı kısmını düşünmeye kendini zorlaması önemlidir. Takıntılı düşünceler hayatı çekilmez hale getirmekten başka bir işe yaramadıkları gibi bir de yaşam kalitenizi düşürerek sizi engelleyici bir rol oynarlar.

Hayatınızda sizi strse sokan, utangaçlığa, özgüven düşüklüğüne, depresyona, huzursuzluğa ve buna benzer bir çok etkiyi vücudunuza hapseden takıntıdan kurtulmanızın ilk adımı, kendinizle başbaşa kaldığınızda ne yaptığınızı sorgulamak, düşüncelerinizin gerçekliğini, doğruluğunu saptamak ve yapmamak için karar vermek olacaktır.Bu süreçte spora zaman ayırmakta bedeninizi ve düşüncelerinizi olumlu yönde geliştirecektir. Pilates bunlardan bir tanesi. En basit sebebiyle pilates içeriği itibariyle düzenli nefes alışverişi gerektirir. Pilates süresince takriben 45 dk. gerçekleştirdiğiniz düzenli nefes alış-verişler sizi stresten uzaklaştırarak,rutin yaşamınızda kafanıza takmış olduğunuz sıkıntıları düşünmemenizi sağlayacaktır. Çünkü pilates tam konsantrasyon işidir. Tercih ederek bir deneyim kazanabilirsiniz..

Takıntılardan kurtulma süreci içerisinde elbetteki ilerlemeler yaşanacağı gibi gerilemelerde yaşanacaktır. Ancak önemli olan sizin bu adımı atmanız ve eğer gerek duyuyorsanız, tek başınıza aşamayacağınıza inanıyorsanız uzman bir hekimden destek alarak bu problemi aşmaya çalışmanızdır. Unutmayın ki, kafa rahatlığınız yerinde olduktan sonra, adımlarınızı daha net daha sağlıklı atabilir, daha kaliteli bir yaşam kalitesine sahip olabilirsiniz. Hemde berrak bir zihinle..

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika