19° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.59
  • DOLAR 5.68

Üst Karın Kaslarını Geliştirmek İçin Yapılan Egzersizler

Fitness - 20 Kasım 2015 16:32 A A

Vücut geliştirme çalışmalarında karın kasları çok önemli bir yer tutar. Karın egzersizi yaparken bazı hareketlerde üst bölgeyi bazı hareketlerde de alt bölgeyi daha iyi hissedersiniz ama unutulmamalıdır ki bunlar bir entegre kas grubudur.

Abdominal dediğimiz bu karın kaslarını çalıştırırken üst ile birlikte alt da bir miktar çalışacaktır. Bu oran %30 – %70 veya %40 – %60 oranında olabilir. Ama vücudun üst tarafının öne doğru yapılan çalışmalarda üst kaslarınızı daha iyi hissedersiniz. Ne zaman ki hareket biraz bacak tarafına doğru dönmeye başladığında (bacaklarınızı yukarı kaldırmak gibi) o zaman da alt karın kaslarınızı daha fazla hissedeceksinizdir. Ama üst kas grubunuzu çok daha iyi hissedebilmeniz için aynı zamanda ağırlık egzersizlerinde her zaman üst kas grubunu hissedecek şekilde sıkmalısınız. Bu size daha detaylı daha define bir karın aksı verecektir.

Karın kaslarınızı çalıştırmak için üst bölge de alt bölge de olsa haftanın her günü sayısız ya da çok fazla tekrarlar yerine haftanın 2 veya 3 günü en fazla çok spesifik ve nokta atışlı çalışmalar yapabilirsiniz. Bel kaslarınıza çok dikkat edilmelidir. Çünkü çok uzun tekrarlarda karın kasları yorulduğunda belinizle kalkmaya başlarsınız. En önemli nokta karın kaslarınızı çalıştırırken nefesi içeriden verip yani diyaframı tamamen boşaltıp içeri doğru çekerek karın kaslarınızı çalıştırdığınız takdirde aynı zamanda transfer kas dediğimiz iç kas grubu da yani organları da çevreleyen kas grubunu çalıştıracağınız için çok daha şekilli ve kuvvetli bir kas grubuna sahip olacaksınız.

Bu haber 1039 kez okundu.
Fitness - 16:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.