Dolar : Alış : 3.7371 / Satış : 3.7438
Euro : Alış : 4.6557 / Satış : 4.6640
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 543 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vücut Gelişimini Yavaşlatan Hatalar

01 Aralık 2015 - 133 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Vücut Geliştirme»Vücut Gelişimini Yavaşlatan Hatalar
Vücut Gelişimini Yavaşlatan Hatalar

Vücut geliştirmeyle uğraşan çoğu kişinin sonuç almaya yönelik kafasına takılan bir soru, vücut gelişimi neden istediğim gibi olmuyor? Vücut gelişimi daha ileriye taşımak için yapılmaması gereken hatalara dikkat etmelisiniz.

Zayıf bir yapınız varsa ve kas yapma/kuvvetlenme konusunda ciddiyseniz asla yapmamanız gereken 3 hata var.

İnsanların spor salonunda sürekli bu hataları yaptığını görüyorum ve sonra neden gelişemiyoruz diye şikayet ediyorlar. Oysa bu basit hatalardan kurtulmanız çok kolay.

Hata #1: Yeterince sık çalışmamak

Zayıf insanların yaptığı en önemli hatalardan biri, profesyonel vücutçuların split programlarını kullanarak her kas grubunu haftada bir kez çalıştırmak. Büyüme tepkisini oluşturmak için kaslarınızı yeterince sık çalıştırmalı ve yeterince hacimle çalışmalısınız.

Araştırmalar ve deliller gösteriyor ki yeterli hacim her kas grubu için haftada 50-100 tekrara denk geliyor. Bunun altındaki bir hacim sadece en yeniler için bir büyüme sağlayabilir.

Ama bu çalışma hacmine nasıl ulaştığınız da önemli. Eğer split program yapıyorsanız (yani bir gün bacak, bir gün göğüs, bir gün sırt vs) ve her kas grubunu haftada bir kez çalıştırıyorsanız çok hızlı bir gelişim beklemeyin. Bu tarz bir çalışma hem vücudunuza aşırı derecede yüklenmeye neden olur hem de yeterince sık çalışmamış olursunuz.

Bunun yerine haftada 2 veya 3 kez tüm vücut programlarını uygulamalısınız. Böylece gelişim uyarısını daha sık alır  ve daha hızlı büyürsünüz.

Hata #2: Çok uzun çalışmak

Bir başka hata çalışmanızın (ısınmayı saymazsak) 60 dakikadan daha uzun sürmesi. İlk çalışma setinizden sonra vücudunuz normalden daha hızlı bir şekilde büyüme hormonu ve testosterone salgılamaya başlar.

Kan testleri bu anabolik hormon seviyesinin 30. dakikada en üst seviyeye çıkıp, 45. dakikada eski haline döndüğünü gösteriyor. Bu noktadan sonra kas yıkıcı olan kortizol hormonu artmaya başlıyor.

O yüzden çalışmanızı 1 saat içinde bitirmelisiniz.

Hata #3: Sürekli aynı ağırlığı kullanmak

Üçüncü büyük hata da her çalışmada sürekli aynı ağırlığı kullanmak. Eğer kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey bara sürekli ağırlık eklemek.

Mesela her çalışmada yarım kilo olabilir veya her hafta 1-2 kilo olabilir. Ama sonuç olarak düzenli olarak ağırlık eklemelisiniz. Yoksa kaslarınız gelişmez.

Eğer bu hataları yapıyorsanız artık yapmayın ve gelişiminizin çok daha hızlandığını göreceksiniz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika