Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 30 Kategoride 546 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vücuttaki Karbonhidrat Depoları

04 Eylül 2018 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Beslenme»Vücuttaki Karbonhidrat Depoları
Vücuttaki Karbonhidrat Depoları

Kasa giren karbonhidrat kastan dışarı çıkmaz. Örneğin enerji harcadığınızda veya karnınız acıktığında,  bicepsinizdeki karbonhidratı yakmazsınız.  Çünkü gerekli yakıcı enzimler kaslarda yoktur ve şekeri kana veremez. Dolayısıyla kasa giren karbonhidrat kasta sabit olarak kalır. Yapmış olduğumuz vücut sporunu da anlamlı hale getiren ve güçlü kaslarla görünmemizi sağlayan kaslardaki karbonhidratın kasta kalmasıdır.

Antrenman esnasında yahut günümüzü geçirirken vücutta yorgunluk hissetmemizin sebebi karaciğer depolarının boş olması olabilir, bu durum da kan şekerini düşük tutar, yağların yakılmasını sağlar. Yağlar yanarken kendimizi biraz daha düşük enerjili hissedebiliriz.

Örneğin antrenman yaparken kendimizi enerjik hissettiğimizde bile ağırlık çalışırken pump hissi alamamamız yani kastaki çalışma hissini sıfır olarak hissetmemiz kastaki karbonhidrat depolarının boş olduğunu gösterir. 

Başka bir örnek verecek olursak, enerjimizin olmadığı, setler arası zorlanmalar yaşadığımız, yürümekte bile zorlandığımız antrenmanlarda, adalede pump hissini yakaladığımız zamanlarda, bu durum karaciğer depomuzun boş  ve kan şekerinin düşük olduğunu gösterir. Ama bu hal kastaki karbonhidrat deposunun yüksek olduğu anlamına gelir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika