20° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.59
  • DOLAR 5.69

Yaz Yaklaşıyor! Sahte Diyetlere Dikkat

Diyet - 5 Ekim 2015 08:41 A A

Yazın yaklaşması ile birlikte rejimler ve kilo verme, yaza fit girme istekleri de doğal olarak artıyor.. Son günlerde insanların bu isteklerinden sorumsuzca faydalanmak isteyen bazı sitelerde, neye göre yazıldığı belli olmayan ve hepsi birbirinin kopyası olan bir çok kilo verme yazıları ve diyet listeleri ile karşılaşıyoruz. İnsan sağlığını hiçe sayan sadece ticari gelir elde etme amaçlı yazılan bu yazılardan sitemiz ailesi olarak uzak durmanızı öneriyoruz.

HER İNSAN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR. KİŞİYE ÖZEL DİYET DİYETİSYENLER TARAFINDAN HAZIRLANMALIDIR.

Sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak her insanın hakkı..  Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir şey var ki, kimlikler her ne kadar birbirinden farklı ise kişilerin vücut yapısı ve bu vücutların fiziksel özellikleri de birbirinden farklıdır. Her zaman genel geçer, insanların dikkat etmesi gereken yaşam kalitesini yükselten belli başlı beslenme alışkanlıkları vardır ancak konu zayıflamaya, kilo kaybına geldiğinde her kişinin yapması gereken diyetlerin farklı olması gerektiği bilinmelidir. Örneğin sağlık için günde iki litre su içmek veya içilebildiği kadar su tüketmek faydalıdır ancak bu herkesçe bilinen ve tavsiye edilen bir bilgidir. Ciddi bir şekilde obezite ile savaşan bir kişinin beslenme alışkanlıklarını rayına oturtması ve istenilen kiloya ulaşması hedefi ancak uzman hekimler tarafından kişiye özel olarak düzenlenir.

Obezite ile savaşan kişiler kendi kendine diyet programı uygulamamalıdır, her diyet listesi her kişiye uygun değildir. Bireysel diyet reçetelerine ihtiyaç vardır. Belli bir beslenme programı oluşturulması gerekir. Ve bu alışkanlıklar da kişinin ihtiyaç ve alışkanlıklarına uygun olarak bir diyetisyen hekim tarafından hazırlanabilir. Bunu diyebilecek tek kişi konusunda uzman diyetisyen hekimler olacaktır.. Fiziksel bir rahatsızlığınız olduğu taktirde kendi doktorunuzdan size tavsiye edebileceği bir uzman diyetisyen önermesini istemenizde fayda vardır.

EŞ DOST TAVSİYESİ, YARARDAN ÇOK ZARARA NEDEN OLABİLİR!

Beslenme ve diyet konusunda asla tavsiye doğrultusunda veya her yerde dolaşan diyet programları uygulanmamalıdır. Bir diyet programı bir kişiye iyi gelirken bir başka kişi de ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.. Veya diyet listesinde yazan öğün kadar değil sizin daha fazlasını veya daha azını tüketmeniz gerekiyor olabilir..

BİR DİYETİN HER AŞAMASI UZMANLARCA İNCELENMELİ VE GEREKTİĞİNDE DEĞİŞİKLİKLERE GİDİLMELİDİR.

Yaz yaklaşırken önerilen milyonlarca diyet listesi sizin vücudunuza, hormonlarınıza ve direncinize uygun olmayabilir.. Organik ve doğal beslenmek, işlenmiş gıdaları tüketmekten daha faydalıdır ancak hiç kimse size ölçümler ve testler yapmadan, beslenme alışkanlıklarınızı bilmeden, değerlerini ölçmeden ve beslenme geçmişinizi anlamadan, süreci izlemeden bunu ye veya şunu yeme diyemez..

Fiziksel bir rahatsızlıkta hem spor yapmaya başlamadan önce hekiminize başvurmalı ve rahatsızlığınızın sportif aktiviteye uygun olup olmadığını öğrenmeli hem de kesinlikle herkesçe uygulanabilir nitelikte yansıtılan diyet reçetelerine uymamalısınız.

Sağlıklı yaşamdan kopmadan verimli ve doğru bir diyet süreci geçirmenizi tavsiye ederiz..

Bu haber 305 kez okundu.
Diyet - 08:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.